Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Vadeli ve Vadesiz Mevduat Nedir?

Bankacılık sektöründe adını sıkça duyduğumuz vadeli mevduat ve vadesiz mevduat kavramlarının aslında neler olduğunu biliyor muyuz? Bu kavramlara geçmeden önce gelin isterseniz mevduat ne demek ona bir bakalım… Mevduat, kelime anlamı olarak Arapça’da “veda” kelimesi ile aynı kökten gelmektedir. Bir şeylerin emanet edilmesi anlamının çoğul halidir. Kavramsal olarak baktığımızda ise bankaya yatırılan paranın belirli bir süre sonra geri alınmak üzere yatırılmasıdır. Yani bankaya, belirli bir faiz karşılığında vadeli ya da vadesiz olarak para yatırılması; fiziksel bir ürün olan paranın bankacılık ürününe dönüşmesidir. Bireysel bankacılık araçları arasında en çok tercih edilenlerden birisi olan vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarını kullanan tüketiciler üzerinden bankalar, finans kaynaklarını bu yolla toplar. Tüketicinin bu hesap türlerini tercih etmesinin en önemli nedenlerinden biri de budur. Bankaya yatırdığınız para, bankanın bu paraya faiz işletmesi ile bankada durdukça artar.

Vadeli Mevduat Nedir? 

Bankalar, tüketiciden topladığı mevduat ile, kredi kullanmak isteyenlere kredi sağlar. Vadeli mevduat, tüketicinin parasını belirli bir zaman geçtikten sonra geri çekmek üzere yatırmasıdır. Bu durumda da banka, mevduat hesabına para yatıran hesap sahibinin parasını ne zaman çekeceğini bilir. Vadeli mevduat hesabına para yatıran tüketicinin sağladığı finansal kaynağı banka rahatlıkla kullanabilir. Dolayısıyla da bankalar, vadeli mevduat hesabı olan tüketicilere daha fazla faiz işletir. Bu hesap türü, paranın anında nakde dönüştürülemediği, parayı çekmek için vadenin dolmasını beklemeniz gereken hesap türüdür. Belirlenen vadenin sonunda paranızı çekerken bu süre boyunca işletilen faiz de eklenerek paranızı çekebilirsiniz. Eğer yastık altında ya da banka hesabınızda para varsa, birikim yapmak için siz de bu hesap türünü tercih edebilirsiniz.

Vadesiz Mevduat Nedir? 

Tüketicinin yine birikim yapmak için bankaya para yatırdığı ancak bu kez bankanın faiz işletmediği hesap türüdür. Parayı çekmek için belirli bir vade süresince beklemeniz gerekmez, anında nakde dönüştürülebilir. Vadesiz mevduat hesabı, vadeli mevduattan farklı olarak internetten üzerinden yapılan para transferleri, nakit para olmadan alışveriş ve transfer işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılır. Açması oldukça kolaydır. Parasını evde yastık altında saklamak yerine bankaya yatırmayı tercih edenlerin kullandığı bu hesap türünü her bankada açabilirsiniz. Dilediğiniz an paranızı yatırıp çekebileceğiniz vadesiz mevduat hesabı, tüketici tarafından da en çok tercih edilen hesap türüdür.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 17 Kasım 2016 - 5:53:33

Benzer Konular

Yukarı Çık