Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Türkiye’nin Yoksulluk ve Fakirlik Sınırı 2016

Türkiye’nin yoksulluk ve fakirlik sınırı her geçen dönemde daha da endişelendirici bir hal almaktadır. Bu durum önüne bir türlü geçilememektedir. 2016 yılında belirlenen yoksulluk ve fakirlik sınırı da pek çok kişiyi hayretler içerisinde bırakmaktadır. Çünkü bu değerlendirmeye göre ülkenin büyük bit çoğunluğu yoksulluk ve fakirlik sınırının altında yaşamaktadır.

2016 yılı içerisinde Türk-iş hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı bir önceki aya göre 7 TL gerilemiştir. Diğer yandan 2015 yılına göre 99 TL’lik artış göstermiştir ve bu da enflasyon rakamlarından kaynaklanmıştır. Buna ek olarak yine Türk-iş hesaplamalarına göre yoksulluk sınırı, son bir ay içerisinde 24 TL gerilemiştir. Ancak yoksulluk sınırı son bir yıl içerisinde toplamda 322 TL artmıştır.

Türk-İş değerlendirmesine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1400 TL’dir. Yoksulluk sınırı ise 4.561 TL olarak belirlenmiştir. Net asgari ücretin 1300 TL’ye yükselmesine rağmen açlık sınırının bu seviyede olması Türk-İş tarafından eleştirilmektedir. Gıda enflasyonundaki artış oranı da yıllık 13,14 olarak tespit edilmiştir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 24 Nisan 2016 - 8:55:03

Benzer Konular

Yukarı Çık