Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Türkiye’nin Kredi Notu Ne zaman Açıklanacak?

Türkiye’ nin kredi notu ne zaman açıklanacak? Tüketici için kredi notu ne kadar önemliyse, ülkeler için de uluslararası finans kurumlarının verdiği kredi notu önemlidir. Kredi notu o ülkede yabancı sermayenin yatırım ve işlem yaparken baktığı bir endekstir. Türkiye’ nin kredi notunu veren şirketlerin başında Moody’s ve Fitch gelmektedir. Bu şirketle aralıklarla ülkelerin kredi notlarını açıklarlar. Bu kredi notlarını ülkenin ekonomik durumu, taşıdığı riskler, iktidarların gücü ve ülkedeki bankaların durumları etkiler.

Moody’s’ in, Türkiye’ nin kredi notu ve görünümüne ilişkin olası değerlendirmelerini 10 Nisan, 7 Ağustos ve 4 Aralık 2015 tarihlerinde yapması beklenmektedir.

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu ” Baa3 ” olarak belirlerken, görünümünü negatifte tutuyor. Moody’s, Türkiye’ nin kredi notunu 16 Mayıs 2013′ te ” yatırım yapılabilir” ülkeler seviyesine yükseltmişti.

 

Fitch ise Türkiye’ nin kredi notunu “BBB-” olarak teyit etti. Not görünümünüde durağanda bıraktı. Aralık ve Ocak aylarında ki küresel risk eğilimindeki değişimler, iç ve siyasi gelişmelerin baskı yarattığını bildirdi. Siyasi belirsizliklerin Türkiye’ nin kredi notuna olumsuz yansıyacağını bildirdi.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 12 Nisan 2015 - 9:34:10

Benzer Konular

Yukarı Çık