Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Türkiye’nin Cari Açığı

Tabi bu durumu etkileyen bir çok neden bulunmaktadır. Son zamanlarda bunun en çok tetikleyen ülkemizdeki terör olaylarının zirveye ulaşmasıdır. Sonuçta bir ülkedeki refah ve huzurda cari açığı en çok etkileyen etkendir. Özellikle bu durum turizmi etkileyen bir faktördür. Sonuçta terörün yaşandığı bir ülkeye turist tabi ki gelmek istemez. Bu da bir ülke için eksilen döviz demektir. Aslında Türkiye’nin çok büyük bir turizm potansiyeline sahiptir, ama oluşan olumsuzlukları bunun tabi ki etkilemektedir. Diğer en başta Rusya ile olan anlaşmazlıklar da bunların en başında gelmektedir.

En çok turist sayısın Türkiye Rusya’dan almaktadır. Sadece turist sayısı değil tabi ki, Rusya ya bir çok sebze ve meyve satışlarımızda sekte uğramıştır. İlerleyen zamanlarda nasıl bir yol izleneceği tabi ki bilinmemektedir. Düzelir mi, düzelmez mi bilinmez. Haberlerden tüm ayrıntıları duyuyoruz. Türkiye bu açığını tabi ki kapatmak veya azaltmak için birçok girişimlerde bulunmaktadır. Ama istediğimiz dışında olan bir çok olay bunu sekteye uğratabilir ama, yine de güçlü bir ülkeyiz.

Türkiye'nin cari açığı

Türkiye’nin cari açığı

Umutsuzluk asla olmamalı. Çünkü bir ülkeyi en başta hatta ekonomisinde de en başta ayakta tutan birlik ve beraberlik ilkesidir. Bunun tarihten zaten tasdik etmiş durumdayız. Artık günümüzde ülkelerin en çok kullandıkları enerjidir. Enerjisi yüksek olan ülkelere baktığımız zaman ekonomisi yüksek olan ülkelerdir. Türkiye’nin de en çok dışarıdan karşıladığı ihtiyacı da enerjidir. Bu enerjinin en başında petrol ve doğal gaz gelmektedir. Bu açığımızı ne kadar aza indirebilirsek işte o zaman dışa bağımlılığımız o kadar az olacaktır.

Belki petrol bakımından zengin olmayan bir ülkeyiz ama madenler bakımından zengin bir ülkeyiz. Hatta tarım bakımından inanılmaz şanslı bir ülkeyiz. Bu tür açıklarımızı tamamlayacağımız aslında bir çok alternatiflerimiz var.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 29 Nisan 2016 - 8:11:27

Benzer Konular

Yukarı Çık