Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Türkiye’deki Katılım Bankaları Hangileri?

Katılım bankacılığı ismini duyan ama ne olduğunu bilmeyenimiz çoktur. Bu bir banka modelidir. Faizsiz bankacılık prensibi ile işlemlerini yürütür. İçindeki katılma kelimesi kar ve zarara katılmaktır.  Kredi talep edenlere anaparayı vermek yerine leasing yapmaktır yani almak istediğiniz malı sahibinden peşin alıp size vadeli olarak satması veya kiralamasıdır. Bu katılım bankaları tasarruf sahiplerinden topladıkları fonları ticaret ve sanayide değerlendirerek kar veya zararı bu kişilerle paylaşır.

Hepimizin bildiği  bankalar tasarruf sahiplerinden başta belirlenen faiz oranı karşılığında para toplamaktadır. Katılım bankalarında ise toplanan  belli bir gelir taahhüdünde bulunulmadığı gibi yatırılan anaparanın garantisi dahi yoktur.

Dünya nüfusunun %30’luk bir kısmını müslümanlar yani İslam dinine inanlar oluşturmakta. Bizim dinimize göre faiz yemek haram sayılıyor ve bunun için kişiler tasarruflarını faizsiz kullanmak istedikleri için bu katılım bankaları doğmuştur. Türkiye’de de sayıları her geçen gün artmaktadır bu katılım bankalarının. 2013 verilerine göre Türkiye’deki bankacılık sektöründe bulunan payı %5,5’tir.

Türkiye’de bulunan katılım bankaları ; Al Baraka, Bank Asya, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım’dır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 27 Nisan 2016 - 8:10:19

Benzer Konular

Yukarı Çık