Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Türkiye’de Yatırım Yapmanın Avantajları

Türkiye’ de yatırım yapmanın avantajlarını 10 maddede topladık. Bu maddelere gözatarsak;

1- Merkezi Konum : Türkiye konumu gereği en önemli pazarlara giden yollara gerek Doğu- Batı gerekse Kuzey- Güney arasında konomik köprü görevi yapmaktadır.

2- Başarılı Ekonomi : Hızla gelişen ekonomisiyle hem yerli hem de yabancı yatırımcıları çeken Türkiye, ihracat hacminin yükselmesiyle de ilgiyi çekmektedir.

3- Liberal ve Yeniliklere Açık Bir Yatırım Ortamı : Sanayisinin güçlü olması ve hizmet kültürü ile yatırımcılara eşit muamele etmesiyle ve rekabetçi yatırım koşullarıyla Türkiye yatırım ülkesi olarak ilgi görmektedir.

4- Altyapı: Maliyeti düşük ve gelişmiş deniz yolu ulaşımı, Orta ve Doğu Avrupa’ ya demir yolu ile ulaşım imkanı, enerji ve telekomünikasyonu yenilenmiş ve geliştirilmiş altyapısı Türkiye’ de yatırımı yapmanın avantajları arasındadır.

5- Nüfus: En kalabalık genç nüfusu ve 77 milyonluk nüfusu ile kültürlü nüfus oranıyla yatırımcıların ilgi odağı olmaktadır.

6- Nitelikli ve Rekabetçi İş Gücü: Teknik ve meslek liseli mezunları ve üniversite mezunu gençlerin artışıyla, artan çalışan verimin çoğalmasıyla Türkiye yatırımın önemli ismi olmaktadır.

7- Düşük Vergiler ve Teşvik İmkanları: Ar-Ge Kanunu, bölgesel yatırımlara teşvik imkanı, kurumlar vergisinin düşük tutulması da avantajlar arasında sayılabilir.

8- Avrupa’ nın Enerji Koridoru ve Terminali: Doğu ile Batı’ yı birbirine bağlayan enerji geçidi, enerji transferinde kilit nokta olması.

9- Büyük İç Pazar: Türkiye’ ye gelen yabancı turist sayısının artması, cep telefonu, internet ve kredi kartı kullanıcılarının çok fazla artışı, hava yolunu kullanan insan sayısının artması da avantaj olarak değerlendirilmektedir.

10- AB İle Gümrük Birliği: 1996 ‘da yürürlükte olan Gümrük Birliği ile 20 ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın yapılmış olması, AB ile katılım müzakereleri yapılması Türkiye’ de yatırım yapmanın avantajları arasında sayılmaktadır.

Türkiye’nin siyasi hayatında ki istikrar yabancı yatırımcıların bizi seçmesinde bir etken oluşturmaktadır. Tek başına ve güçlü bir oy oranıyla iktidar olan partinin uzun süredir iktidarda olması yatırımcıların ülkeye güvenini artırmıştır. Koalisyon hükümetlerinin olmaması ülke ekonomisi adına istenilen bir durum olmuştur.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 23 Mayıs 2015 - 8:39:29

Benzer Konular

Yukarı Çık