Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Tüketici Hakem Heyeti Nedir?

Tüketici olarak sürekli değişik firma ve sektörlerden mal ve hizmet almaktayız.Ayıplı bir mal yada hizmet aldığımızda eğer bu konuda muhattabınız olan firma ile anlaşmaya ulaşarak sorunu çözemiyorsanız,Tüketici Hakem Heyeti bu noktada başvurabileceğiniz kurumdur.

Tüketici koruma yasası paralelinde 01.Ağustos 2003 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan bir yönetmelik ile İlçe Kaymakamlıklarına bağlı çalışan heyetlerdir.Haftada 2 kere toplanarak yapılan  şikayetleri inceleyerek karar verirler.

Tüketici Hakem Heyeti Nedir

Tüketici Hakem Heyeti Nedir

Tüketici Hakem heyetinin aldığı karar nihayidir ve her firma bu kararı uygulamak zorundadır.Tüketici hakem heyetine başvurabilmek için  ayıplı mal veya hizmet bedelinin o yıl açıklanan bir üst limiti vardır.Tüketici hakem heyetinde bu hizmet ya da mal üst limitine kadar olan şikayetler değerlendirilmektedir.

Heyet genellikle tüketici-hizmet alıcı yönünde olumlu kararlar vermektedir.Heyet haklı olduğunuz miktarı satıcı veya üreticiye bildirdikten sonraki 15 günlük dönemde karşı tarafın itiraz etme süreci vardır.İtiraz etmezler ise 15 gün içerisinde size hakkınızı teslim etmek ve ödemenizi yapmakla yükümlüdürler.Eğer ödemeniz yapılmazsa icra yoluna da başvurabilirsiniz.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 25 Ocak 2016 - 7:06:53

Benzer Konular

Yukarı Çık