Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

TOKİ Faizsiz Konut Kredisi

Türkiye dünyanın en hızlı kentleşen ülkeleri arasındadır. Bu hızlı kentleşme ile artan nufus ardından barınma ihtiyacıda orantılı olarak artacaktır. Bu hızlı kentleşme ve konut ihtiyacını giderilmesi amacıyla 1984 yılında  toplu konut idaresi kurulmuştur.

TOKİ den konut sahibi olabilmenin ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. TOKİ  yabancılara konut satışı yapmamaktadır.Bu konutlara sahip olmak için alt yada orta gelirli olmak gerekir. Yani TOKİ ‘nin asıl amacı artan konut ihtiyacı üzerine planlı bir şekilde konutlaşma yapılmasıdır.

        Toki projelerine  başvurabilmek için, başvuran kişinin ; 
  1. T.C. vatandaşı olmak,
  2. 25 yaşını doldurmuş olmak
  3. Projenin bulunduğu ilçede 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olmak,
  4. Toplu konut idaresinden daha önce konut almış iseniz ve ya kredi almış      bulunmakta iseniz  2. bir şansınız bulunmamaktadır,
  5. Kişinin kendisine eşine ya da çocukları adına konutları olmamalıdır,
  6. Aylık hane toplam geliri en fazla 3.200 olmalıdır,
  7. Hane halkından yalnızca bir kişi adına başvuru yapılmalıdır.
Alt gelire sahip mensuplar,konut almaya yeterli gücü olmayanlar, her ay kira ödemektense toplu konut idaresine kendi evinin taksitlerini ödemesi daha mantıklı olabilir. Ayrıca yeni çıkan bir yasa ile günümüzde konut sahibi olmayan emeklilere %25 kontenjan ayrılacak. Refah ve huzurlu,sıcak insan ilişkilerinin ön planda olduğu yeni yaşam alanları kuran toplu konut idaresi emeklilerimize de böyle bir imkan getirmiştir.

Kategori: Diğer, Genel, Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 24 Ocak 2016 - 9:50:11

Benzer Konular

Yukarı Çık