Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

TC Kimlik No İle Trafik Cezası Borç Sorgulama

Trafik Cezası Nedir?

Trafik cezası işleyen bir trafikte belirlenen kurallara uyulmadığında sürücüleri uyarmak için kesilen para cezalarıdır. Yapılan ihlaller trafik polisleri veya mobese kameraları tarafından kaydedilerek gerekli işlemler yapılmaktadır.

İlgili: Trafik Cezasını Online Kredi Kartı İle Ödeme

Hangi Kurallar İhlal Edilirse Trafik Cezası Yenir?

Işık İhlali: Kırmızı ışıkta durmayıp geçen ve trafiği zor durumda bırakan, kazalara sebebiyet verildiği durumlarda 199 lira para cezası kesilir ve 20 ceza puanı uygulanır.

Hız Sınırı: Şehir içi ve şehir dışında belirtilen hız limitlerine riayet etmeyen sürücülere 199 lira tutarında kesilen ve 10 ceza puanı verilmesine neden olan ihlaldir.

Park Yasağı: Aracın durmasının yasak olduğu ve park yapılmaz levhalarının çevresinde aracını park edenlere kesilen cezadır.

Emniyet Kemeri: Emniyetiniz için önemli olan kaza gibi durumlarda hayat kurtaran ve emniyet kemerini takmadan trafiğe çıkan sürücüler için kesilen cezadır. 92 lira para cezası 15 ceza puanı kesilir.

Ehliyetsiz Kullanım: Ehliyet olmadan araç kullanan sürücülerin kimlik numaralarına yazılan cezadır. Alkollü araç kullanımı: Araç başına alkol içeren içecekler tüketerek çıkan sürücülere kesilen cezadır. İlk defa yapanlara 844 lira 6 ay men, ikinci defa yapanlara 1058 lira 2 yıl men ve üç defadan fazla yapanlara 1698 lira ve 5 yıl men cezası kesilir, ehliyetleri alınır.

Kesilen cezalara erken ödeme indirimi de uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Verildiği Nasıl Öğrenilir?

Trafik cezası yiyen araç sürücüleri ya anında durdurulup suçun işlendiği mahaldeki polis memuru tarafından kesildiği anda öğrenilir ya da suçu işlediği mahalden geçtikten sonra evine veya iş adresine gönderilen tebligat mektupları aracılığı ile öğrenilir. Ne kadar ceza yendiğini TC ile borç sorgulama işlemlerinden öğrenilebilmektedir.

İlgili: TC İle Trafik Cezası Borcu Sorgulama

Sorgulama yapmak için emniyet genel müdürlüğünün resmi web sayfası aracılığı ile trafik cezası sorgulama ekranına girerek kimlik numaralarıyla sorgulama yapabilirler. Sorgulama ekranında istenen bilgiler doğru şekilde girilmelidir. İsim alanına adınızı, soy isim alanına soyadınızı, TC kimlik no alanına 11 haneli sicil numaranızı ve doğum yılı alanına kimlikte belirtilen doğum yılınızı yazıp sorgula butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bilgileri girilen kişinin son bir yıldaki kesilen cezaları görüntülenecektir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 9 Kasım 2016 - 3:05:44

Benzer Konular

Yukarı Çık