Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

TC Kimlik No İle SSK Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü, şahısların kişiye ait hizmetlerini görebilmeleri için, çalışma bilgilerini ayrıntılı bir biçimde gösteren bir dokümandır. Çalışmalarınız karşılığında hak etmiş olduğunuz; prim ve gün sayınızı, yani bir başka deyişle; Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümünüzü sorgulatmanız mümkündür. Bu sorgulamayı; e devlet üzerinden ve TC kimlik NO ile SSK sorgulama bölümünden yapabilirsiniz.

T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptığınız, e-devlet diye bilinen, www.turkiye.gov.tr sitesindedir. E-Devlet sistemine, kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaptığınızda, Sosyal Güvenlik Kurumu, 4A hizmetleri kısmına gelerek, 4A hizmet dökümü seçeneğini tıklamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, birinci yolla SGK hizmet dökümünüzü almış olacaksınız.

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü alabileceğiniz ikinci yol ise, sadece TC kimlik numaranızı bilmenizin yeterli olduğu yoldur. E-SGM ekranına ulaşmanız gerekmektedir. bu ekrana gelindiğinde, TC kimlik numaranızı ve uyruğunuzu girdikten sonra, sizden istenen nüfus cüzdanı cilt numarası, doğum yılınız ve nüfusa kayıtlı olduğunuz il seçeneklerini doldurarak giriş seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu aşamaları geçtikten sonra, sigorta ekranınızda olacaksınız. Bu belgeyi aldığınız zaman, sizin için, hangi tarihler içerisinde ne kadar prim yatırıldığını, SGK hizmet dokümanı ile birlikte öğrenebileceksiniz. Hangi surelerde, hangi iş yerlerinde çalıştığınızı, eski iş yerlerinizi ve şu anda çalışmakta bulunduğunuz işyerini ve bu işyerlerinin, sizin için ödediği SGK primini öğrenebileceksiniz.

Ayrıca; TC kimlik numara ile SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi yapabilmek için, siteye giriş yaptığınızda size sorulan, uyruğunuz kısmına, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz T.C. yazmanız gerekmektedir. Eğer ki farklı bir ülke vatandaşı iseniz, uyruğunuzu ve size verilen ikamet tezkere numaranızı da girmeniz gerekmektedir. Sitede karşınıza çıkan bu aşamaları tamamladıktan sonra, güvenlik kodu kısmı gelmektedir. Bu kutucuğun karşısında, bazı harf ve sayı karakterleri bulunmaktadır, Bu harf ve sayıları, önünüzde bulunan kutucuğa girmelisiniz. Bu aşamayı da tamamladıktan sonra, sorgula butonuna tıklayınız.

Bu işlemleri gerçekleştirmeniz, 4A SGK hizmet dökümünüzü alabilmeniz için yeterli olacaktır. Sayfaya giriş yaptıktan sonra, karşınıza çıkmış olan ekranın sağ kısmında, hizmet bilgisi yazısı sekmesinden, 4A hizmet bilgisi sekmesini tıklamalısınız. İşlemi yaptıktan sonra, ekranda SSK hizmet dökümünüz ve de prim gün sayınız belirecektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, e-devlet sitesinden de, 4A hizmet dökümünü almanız mümkün olmaktadır. Ancak, eğer ki e-devlet şifrenizi bilmiyor iseniz; PTT şubelerinden birine giderek, e-devlet şifrenizi temin etmeniz gerekmektedir. SSK hizmet dökümünü, belirli aralıklarla kontrol etmek, çalışanların faydasına olmaktadır. Çünkü işverenlerin yapabileceği herhangi bir haksızlığı veya hatayı, bu döküm ile kısa sürede görüp tespit ederek, bu yanlışlığın ortadan kaldırılmasını sağlayabilirler.

İlgili: TC No ile Kredi Notu Öğrenme

Çalışanlar, çalıştıkları prim gün sayısında eksiklik olduğunu tespit ederlerse, bunu hemen işverene bildirerek, ortaya çıkan haksızlığın giderilmesini veya varsa yanlışın düzeltilmesini isterler. İşveren bu durumu düzeltmezse, çalışanlar durumu sigortaya bildirip hak arayışı içerisine girmelidirler. Çalışan biri bu tip bir durumu ancak T.C kimlik NO ile SSK sorgulama veya e-devlet üzerinden SSK hizmet dökümü sorgulama yöntemleri ile hizmet dökümü alarak öğrenebilirler.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 4 Kasım 2016 - 10:37:17

Benzer Konular

Yukarı Çık