Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Taşıt Kredisini Hangi Bankadan Almalıyım?

Bir çok insanın hayalidir bir araba sahibi olmak. İstediği modeller vardır, istediği renkte. Hatta biliyorum ki istediği araba modellerinin maketlerini alan, posterlerini odasının duvarına asan, gördüğü zaman içi sızlayarak hayranlıkla bakan. Bir param olsun hemen hayalimdeki abayı alacağım diye söylenen. Arabasına resmen aşık olanlar bile var, saate bir evinin balkonuna çıkıp bakan bir şey olur mu bir bakayım diyenler. Abartmıyorum bu insanları bizzat tanıyorum. Hayalimizde ki arabayı almak için kredi çekmek ve hangi banka daha uygun faiz ile kredi alabilirim diye araştırırız. Bir çok banka taşıt kredisi vermektedir.

İlk önce Finansbank tan başlayalım; 0 ile 5 yaşa kadar araçlarda FİNANSBANK  48 ay vade ile taşıt kredisi vermektedir. Diyelim ki 30 Bin TL lik bir araba almak istiyoruz. Şu anda FİNANSBANK %1,40 faiz oranı ile araç kredisi veriyor. Bu faiz oranıyla 30 Bin TL aylık ödemesi 920,72 TL olup toplam geri ödemesi de 44,194,56 TL olacaktır.

GARANTİ BANKASI  ise taşıt kredisi %1,29 faiz oranıyla verilmektedir. Yine 30 Bin TL den hesaplarsak, 48 ay vade ile, aylık ödemesi 890,31 TL olup geri ödemesi de 42,884,88 TL olacaktır.

TÜRKİYE EKONOMİ BANKASI (TEB) %1,35 faiz oranı ile 48 vaade ile aylık ödemesi 903,98 TL olup, geri ödemesi de 43,541,04 TL olacaktır. Bankadan bankaya az da olsa değişen faiz oranları ile taşıt kredisi verilmektedir. Size en uygun seçtiğiniz bankaya maaş bodronuz ve adresinize kayıtlı faturanız ile başvurabilirsiniz. Genelde tüm bankalar da taşıt kredisi vadesi 48 ayı geçmemektedir. Almak istediğimiz taşıtın da yaşı önemlidir. Çünkü çekeceğiniz taşıt kredisi sonucunda taşıtınız başka bir ipotek gösterecek mülkünüz olmazsa taşıtınız borcunuz bitinceye kadar ipoteklenir.

Sonuçta banka da kendini güvenceye almak zorundadır. Bu yüzden alacağınız taşıtın yaşı ne kadar küçük olursa vadesi de o kadar uzun olacaktır. Daha yaşlı bir taşıt olmak istiyorsanız örneğin; 6-8 yaş arası, yaşıyla vade toplamı 10 yılı aşmayacak şekilde ödeme planı oluşturulur.

Karar sizin  hangi bankadan, hangi yaş aralığından,hangi modelde olursa olsun en önemlisi alacağınız  taşıtın  can güvenliğinizin maksimum olmasıdır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 10 Mart 2016 - 1:06:28

Benzer Konular

Yukarı Çık