Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Tapuda Şerh Varsa Konut Kredisi Alabilir Miyim?

Ev sahibi olma için yıllarca para biriktirir, tabi bu yetmez bankadan kredi çekmek zorunda kalırız. Çoğu kişi ev kredisi çekmektedir. Bir çok bankalarda ev kredisi vermek içinde çok çeşitli kampanyalar yapmaktadır. Ev almaya karar veririz yakınlarımızdan, internetten, emlak danışmanlarından yardım ister, bütçemize uygun bir ev bulmak için uzun araştırmalar yaparız. Ama alacağımız evin her detaylarını araştırmalıyız. Boşu  boşuna zaman ve para harcamamalıyız. Bankaya kredi başvurusunda bulunduğumuz zaman, alacağımız evin tapusunu isterler.

Aile Konutu Şerhi Nasıl Konulur? Nasıl Kaldırılır?

Expert ilk önce tapu üzerinden araştırma yapar. Ev üzerinde haciz var mı, ipotek var mı veya şerh var mı? Sonuçta banka da kendini garanti altına almak zorunda. Haciz ve ipotek işlemlerini bir çoğumuz biliyoruz. Ama şerh ne demek? Şerh: miraslı veya şimdiki kanunlara göre eşlerin evi. Mirasçılardan birinin istememesi veya eşlerden birinin satımını istememesi üzerine tapuya satılmaması için yasak yani şerh koydurabilir.

aile konutu

aile konutu

Evlendikten sonra alınan her mülk eşlerin ortak malları dır. Eşlerden biri diğerinin haberi, izni olmadan edindikleri mülkleri satamazlar. Bu çok güzel bu uygulama,kimseyi mağdur bırakmamak adına yapılmıştır. Bu tür sorunlarla karşılaştığınız zaman bankalar kredinizi onaylamayabilir. Alacağınız evin tabusunu sizde sorgulayabilirsiniz ya da çalıştığınız bir emlak danışmanı varsa o da sizin adına yapabilir. Çünkü banka sizden direk evin tapusunu ister, evin üzerinde herhangi bir olumsuzluk var mı diye. Tabi bu araştırma sonucunda belirli bir miktar para almaktadır. Boşuna para vermeden önce bence siz araştırın. Çünkü böyle bir problem çıktığı zaman banka size kredi vermediği gibi, exper parasına da alır. Eğer alacağınız evde konut şerhi çıkarsa hiç bir banka size konut kredisi vermez. Ancak alacağınız konut üzerindeki konut şerhini kaldırtmak zorundasınız. Bu da satıcılar kendi aralarında anlaşarak konut şerhini kaldırabilirler. Konut şerhini kaldırdıktan sonra ancak sizde tapu ile bankaya gidip konut kredisi başvurabilirsiniz.

Konut Kredisi için Ekspertiz Değerlendirmesi

Expertiz tapuya sorgulamasını yapar, bir sorun yoksa, alacağınız eve gelir, ne kadar kredi çekmek istiyorsanız evin durumuna bakar. Ev kaç yaşında, kaç metrekare, evin görsel durumu nasıl diye bakar. Eğer sizin çekeceğiniz kredi miktarına değer derecesine uygunsa, onaylar. Değilse de zaten krediniz onaylanmaz. Başka bir ayrıntıdan bahsetmek gerekirse de,mesela krediniz onaylandı, evinizi aldınız. Banka evinizi ipoteklediği için ve ödemeleriniz bitinceye kadar kendi mülkleri olarak gördükleri için evi ayrıca sigorta yaparlar. Bu sigorta sayesinde evinize gelecek her türlü olumsuzları da sigorta şirketi karşılar. Örneğin evin banyosundaki su boruları patlarsa, sizin dışınızda evinizi bir duvarı yıkılırsa yada evinize hırsız girdi bir kaç  penceresi  kırıldı  işte bu gibi olumsuzluklarda eviniz sigortalı olduğu için sigorta karşılayacaktır. Bu gibi bir avantaj tanda da  bahsetmek istedim.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 13 Mart 2016 - 9:31:47

Benzer Konular

Yukarı Çık