Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Takas Ve Saklama Bankası Nedir?

Takas Ve Saklama Bankası Nedir? : 10 yıllık bir geçmişe sahip olan ve adından banka geçmesine rağmen tüketici için çalışmayan, bunun yanında şubesi olmayan ve reklamda yapmayan bir kurumdur.

Bu kurumu para piyasalarının ana merkezi gibi düşünebilirsiniz. Bu kurumun en büyük ortağı İMKB olmasına rağmen ortaklık payı sadece %5 ile sınırlı kalıyor. Takasbank sermaye piyasaları ile para piyasaları arasında köprü görevi görmektedir. Bu açıdan bakıldığında bile aslında ne kadar önemli bir görevi üstlendiği görülmektedir.

Takasbank Nedir?

Takasbank’ın önemini anlamak için farklı açılardan bakabilirsiniz. Mesela İMKB kurulduğu zaman borsada işlem gören çok sayıda hisse senedi bulunmuyordu. Bu kısıtlı hisse senedinin sayısını halka açık şirketler kurulması ile birlikte artış gösterdi.

Takas Ve Saklama Bankası Nedir?

Takas Ve Saklama Bankası Nedir?

Bu hisselerin takasını gerçekleştirmek ve senetlerin satışını gerçekleştirmek son derece zor bir hal almıştır. Hisse senetlerin satışı ve takasının daha kontrollü bir hale gelmesi için kurulan Takasbank belli bir süre sonra sektör bankası halini almıştır. Bankadan farksız olan bölümleri de bulunmaktadır. Ancak genel itibari ile tam anlamı ile bir banka demek yanlış olacaktır.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 4 Temmuz 2015 - 7:13:59

Benzer Konular

Yukarı Çık