Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Sözleşmeli Üretim Kredisi Nedir?

Son yıllar da ülkemizdeki çiftçilerimiz oldukça maddi sıkıntı çekmektedirler. Pahalanan gübreler, yemler karşısında üretmekten vazgeçen milyonlarca çiftçimiz var. Devletimiz ve devlet bankaları ve hatta özel bankalar çiftçilerin bu sıkıntılarını gidermek için bir çok destekler vermeye çalışmaktadırlar. Tarım kredisi adı altında sözleşmeli üretim kredisi de bunlardan biri. Adında da anlayabileceğimiz gibi, biz bir mahsul ekmek istiyoruz ve bu mahsulü olacak bir firma var. Bu firma ile bir sözleşme imzaladık. Ürünümüzü alacak garanti bir firma var. Ama bu mahsul için bizim paraya ihtiyacımız var. Bu sözleşme ile birlikte bir çok bankadan kredi çekerek ihtiyacımız olan parayı alabiliriz. Başvuru için gerekli olan belgeler;

çiftçilik belgesi, çiftçi kayıt sistemi belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve firma ile imzalamış olduğunuz sözleşme. Bunun karşılığın da banka size üretim maliyetinin %85 ine kadar kredi imkanı sağlamaktadır. Ayrıca ödemelerinizi de ister firmaya sattığınız ürün parasından peşin olarak, ister üç aydan üç aya olan ödeme imkanlarıyla ödeyebilirsiniz. Böylelikle; üreteceğiniz mahsulü hiç bir sıkıntı çekmeden üretimini yapmış oluyorsunuz.

sözleşmeli üretim kredisi

sözleşmeli üretim kredisi

Sözleşmeli üretim kredisi alabileceğiniz bankalar; Devlet  bankası olan Ziraat  Bankası, Finans Bank, Türk Ekonomi Bankası, Yapı Kredi gibi bankalar çiftçilere bu fırsatları sunmaktadır. Bu tür krediler sadece çiftçilere değil, büyük baş hayvancılık yapanlara da  durmaktadırlar. Çünkü bir çok yem çeşitleri maalesef yurt dışından ithal edilmekte ve bu da çok pahalı olmasına sebep olmaktadır. Son zamanlar da artan et fiyatları artık yetkililerin de dikkatini çekmektedir. Çünkü dar gelirli milyonlarca insan artık evlerine et alamamaktadır. Bu yüzden et fiyatlarını aşağı çekmek için büyük baş yetiştiricileri destekleme kararı almıştır.Bankaların büyük baş hayvan yetiştiricilerini destekleyen kredileri  gündemde. Çünkü ne kadar hayvan sayısını artıracak gelişmeler getirilirse, insanların da et alma gücü o kadar artacaktır. Bu konuda ki daha fazla gelişmeler 2016 yılı içinde daha da olacaktır. Şu anda tasarı aşamasında.

Kategori: Diğer, Genel
Yazar: Tarih: 17 Mart 2016 - 8:33:58

Benzer Konular

Yukarı Çık