Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Sigaraya Harcanan Para İle Neler Yapılır?

Bütün dünyada nikotin bağımlılığı olan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Tekel bayilerine ödenen sigara paraları oldukça fazla olduğu bilinmektedir. Kişiler sigara bağımlılığını bırakmaya yöneldiğinde oldukça zorluk yaşayabilmektedirler. Klişe olacak belki ama aslında çok gerçek bir tabir olan ‘kafada bitirmek’ sözü bana kalırsa çok da doğru bir sözdür. İnsan sigarayı bırakmak istemediğinde asla bırakmaz ve buna birçok bahane üretebilir.

Üstelik sigaraya ödenen parayı da artık rutin bir harcama olarak görür ve marketlerden alınan bir ekmek gibi düşünerek bu para kişiye asla koymaz. Size basit bir örnek vermek gerekirse farz edin sigara değil de parfüm bağımlısısınız ve bu parfüm her gün bitiyor. Her gün biten parfüm için her gün yeniden alıyorsunuz. Çünkü parfüm bağımlısı olduğunuzu kabul etmişsiniz. Fakat bir süre sonra ben bu parfüme her gün neden bu kadar para veriyorum diye düşünerek bir zaman sonra almamaya başlarsınız.

sigaraya harcanan para

sigaraya harcanan para

Çünkü parfüm vücudunuza girmiyor. Fakat sigara nikotinini içinize çektiğiniz için bunu bırakmakta zorlanıyorsunuz. Sigarayı hayatından atmak isteyen kişiler yalnızca bunu kafasında bitirmelidirler. İçmeyeceğim artık derseniz içmezsiniz.. Peki, hiç düşündünüz mü sigaraya verdiğiniz para ile neler yapabileceğinizi. Sigaraya harcanan para ile bir ev sahibi olabilir, yeni bir araba alabilir, daha iyi şartlarda yaşayabilir, çocuğunuzun istediği oyuncağı rahatça alabilirsiniz. Aslında sigaraya verilen paradan çok sağlığınıza verdiğiniz zarar önem taşımaktadır. Sigaraya verdiğiniz paraları toplasanız sigara içtikten sonra hastalandığınız zaman hastane masraflarını bile karşılayamazsınız. Eğer devlet hastanelerine değil de bir özel hastanede tedavi olmak isteseniz bu paralar birikmiş olsa dahi sizi hastane masraflarından kurtaramayacaktır. Sigaraya harcanan paralar ile birçok şey yapılabilir. Fakat yalnız bir şey yapamazsınız.

En azamı her gün 8-9 TL ile sigara alıp 8-9 TL de kenara koyun. Bir süre sonra hasta olduğunuzda o para sizi kurtaramayacaktır.. Sigaraya harcanan para ile neler yapılır neler fakat asla bir sağlık satın alamazsınız. Bu nedenle paranız cebinizde dursun isterse de kaybolsun yok olsun. Fakat sağlığınız bedeninizde kalsın… İnanın bu çok daha önemli..

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 12 Şubat 2016 - 7:47:30

Benzer Konular

Yukarı Çık