Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Sendikasyon Kredisi Nedir? Kimlere Verilir?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz sendikasyon kredisi nedir ve kimlere verileceği hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Sendikasyon kredisi en basit bir dil ile lider bir banka önderliğinden birden fazla banka veya benzeri ödünç veren kurum tarafından kurulan şirketler birliği tarafından belirli bir amaç için yine kurumlara büyük tutarlarda verilen uluslararası kredilere denilmektedir.

Sendikasyon kredisi tutarına bakıldığında çok büyük olması nedeniyle borcun geri ödeme riski de oldukça fazladır. Bankalar ve ellerinde borç verebilecek kaynak bulunduran kurumlar bir araya gelerek bir fon oluştururlar ve borç almak isteyen firmanın bu durumu inceleyerek bir sorun olmaması durumunda krediyi verebilecektir. Bu nedenle kredi veren kurumlar katılımları oranında borç dağıtmış olmaktadırlar.

Sendikasyon Kredisi Ne Demek?

Sendikasyon kredisi kredi tutarı kredi vadesi ve faiz oranını oluşturmaktadır. Burada faiz oranı bildiğimiz diğer kredi uygulamalarından farklı olarak değişken olabilmektedir. Bilinmelidir ki her verilen büyük ve birden fazla kaynaktan temin edilen kredi sendikasyon kredisi değildir.

Lider bir banka önderliğinden birden fazla banka veya benzeri ödünç veren kurum tarafından bir amaç için büyük meblağda verilen uluslararası krediler olan sendikasyon kredisini almak için bir prestij ve itibara sahip olmak gerekir. Çünkü uluslararası firmalardan oluşan bir konsorsiyum kurumu incelemiş ve çok büyük bir krediyi kurumun kullanımına açmak için yeterli görülmüştür.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 25 Şubat 2016 - 12:09:17

Benzer Konular

Yukarı Çık