Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Şekerbank Kart Aidatı Şikayetleri

Şekerbank Türkiye’nin her yerinde yer alan servis ve hizmet ağı ile birlikte müşterilerine en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır. Ancak bazı durumlarda teknik ve bireysel sorunlardan kaynaklanan arızalar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda müşterilerin mağdur olması söz konusudur.

Şekerbank, müşterilerinin görüş, öneri ve şikayetlerine çok önem vermektedir. Bu nedenle Şekerbank, şikayetlerin her zaman öğrenilmesi için online bir şikayet dinleme merkezi kurmuştur. Böylece gelen sorunlar tespit edilmekte ve kısa bir sürede müşterilerin mağduriyetinin giderilmesi amaçlanmaktadır.

Şekerbank ile ilgili teknik arıza yaşayan veya gördüğü hizmetten memnun olmayan kişilerin aşağıda yer alan bölüme şikayetlerini yazması gerekir. Bu sayede banka yönetimi, yaşanan sorunları anında öğrenmekte ve gerekli işlemlerin yapılabilmesi için harekete geçmektedir.

Şekerbank şikayet merkezinde bulunan ve bütün sorunların çözülmesini sağlayan komisyon, kişiler ile direkt olarak bağlantıya geçmektedir. Böylece her zaman mağduriyetlerin giderilmesi sağlanmaktadır.

Şekerbank Müşteri Hizmetleri

Şekerbank müşteri hizmetlerine ulaşarak siz de bu şikayetlerinizi bildirebilirsiniz. Müşteri hizmetleriyle sorun yaşıyorsanız, şikayet sayfasında isteklerinizi, görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.

Kategori: Şeker Bank
Yazar: Tarih: 22 Mart 2016 - 10:11:09

Benzer Konular

Yukarı Çık