Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi, Şahıs işletmesi nedir? Şahıs olarak kurulan şirketlere şahıs şirketleri denilmektedir. Bu şirketler anonim şirketlerinden ve limited şirketlerinden daha küçüktür. Bu şirketlerin kurulma süreci anonim ve limited şirketlere oranla daha kolay ve hızlıdır. Bu kurulum işlemlerinin ardından vergi mükellefi olmak söz konusudur.

Bu şirketlerin kurulum safhasında evraklar oldukça azdır. Bu sayede daha az maliyetle daha hızlı bir şekilde çalışmaya başlamak mümkündür. Bu şirketi kuran kişilerin şirketin aynı zamanda patronu olmaktadır. Bu sayede kararlar tek bir merkezden alınabilir.

Şahıs İşletmesi Kurmak için Belgeler

Şahıs şirketi kurmak ve açmak için birtakım belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Gerekli olan belgelerin bir araya getirilmesi ile birlikte Vergi Dairesi Müdürlükleri’ne başvuruda bulunulur. Bu işlemlerin yapılabilmesi için sizin sorumluluğunuzda bulunan bir mali müşavir veya muhasebeci ile anlaşabilirsiniz. Bu işlemler serbest muhasebeciler tarafından idare edilmektedir. İmza sirküleri, noter işlemleri, diğer işlemler için birtakım masraflar şirket kurarken ortaya çıkmaktadır.

Şahıs Şirketi Kuruluş Masrafı

Şahıs şirketi kurmanın maliyeti aşağı yukarı 2 bin tl olarak ortaya çıkabilir. Bu işlemlerin ardından resmi olarak şahıs şirketi kurmak söz konusudur.

işletmeler

işletmeler

Şahıs Şirketi Kapanış İşlemleri

Şahıs şirketlerinin kapanış işlemlerinden çok daha kolay ve masrafsız yapılmaktadır. Bunun nedeni sermaye şirketlerinde kapanış işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikle tasfiye sürecinin başlamasının gerekmesidir. Şahıs şirketlerinin veya diğer adıyla şahıs işletmelerinde kapanış işlemleri için ilk olarak yapılacak işlem işin fiilen bitirilmiş olmasıdır. Fiilen terk edilmeyen bir işyerinde kapanış işlemi yapılamaz. Fiili olarak terk edilen işyerlerinde kapanış 30 gün içerisinde vergi dairesine bildirilen işe başlamış olma ve işi bırakmış olma bildirimiyle yapılır. Buna göre kişi ve işyerini terk ettikten sonra 30 gün içerisinde dilekçe vererek işyerini kapattığını ilgili kurumlara bildirir. Şahıs firmaları eğer alım satım işinde bulunuyorsa firmanın kapanış tarihinde herhangi bir stok olmaması gerekir. Buna benzer olarak şahıs şirketinin defterinde kayıtlı bulunan demirbaşların da defterden kaydının silinmesi gerekmektedir. Kayıtların silinebilmesi için fatura kesilmesi de gerekir. Şahıs şirketleri bu işlemleri yapmasının ardından demirbaş malzemelerini satışa çıkarabilir. Resmi olarak yapılan kapanış işlemlerinin ardından şahıs şirketlerinin kapatılmasına geçilebilmektedir. Şahıs şirketleri kapandıktan sonra yeniden açılabilir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 7 Ekim 2015 - 8:06:20

Benzer Konular

Yukarı Çık