Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Rusya Krizi Doları ve Altını Nasıl Etkiler

Haberlerde çok sıkça duyduğumuz Rusya ve Türkiye arasındaki uçak düşürme krizinin ardından yaşanan ekonomik gerilim dolar ve altın üzerinde nasıl bir etki bırakacağı merak konusu. Şu günlerde bu durumu açıkça görebildiğimiz bir gerçek. Enflasyon, ABD tarım dışı istihdam Türkiye değerlendirmeleri piyasaları etkileyecek bir başka önemli konu olarak görünüyor.

FED kaynaklı olan gelişmeler ve piyasalar Rus uçağının düşürülmesiyle gündem değiştirerek son dönemde çok fazla öne çıkmayan jeopolitik risklerin etkisine girmiştir. Rusya ile ilişkiler ile belli bir fiyatlama yapılmıştır yeni bir gelişme daha olmazsa sakin bir piyasa vatandaşları beklemektedir. Fakat gerilimi arttıracak adımlar fiyatlanmayı olumsuz yönde etkileyecektir.

Hürriyet gazetesine göre borsada sert düşüş ile birlikte 74.800 seviyesindeki önemli destek noktasını test etmişti. Bu seviyelerde görülen tepki alımlarının devamı için ise 77.000 geçilmesi önemli olmaktadır. Destek seviyeleri alımları görülse de satış baskısı olabilmektedir. Türkiye ve Rusya arasında yaşanan gerginlik hiç etkilemedi denilse de elbette dolar ve altın fiyatlarını etkilemektedir. Ülkeler arası gerilim alım-satım durumunu nasıl etkiliyor ise para piyasasını da önemli bir ölçüde etkilemektedir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 3 Mart 2016 - 9:15:38

Benzer Konular

Yukarı Çık