Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ruhsatsız Binaya Kredi Verilir mi?

Her geçen gün kredi başvurusunda bulunan kişi sayısı artmaktadır. Ev sahibi olan vatandaşlar için kredi almak diğer başvuruda bulunan kişilere göre daha kolay olabilmekte olduğu biliniyor. Fakat ruhsatı olmayan bir binanız olduğunda kredi alabilir miyim? Diye merak eden kişiler bulunmakta. Oturma ruhsatı bir yapının tasdikli projesine uygun olarak inşa edilip bitirildiğini oturumun yasal olarak başlayabileceğini gösteren belgeye denilmektedir. Belediyelerin imar birimleri tarafından verilen iskan belgesi inşaatın projesine uygun olduğunda verilirken uygunsuzluğu durumunda ise verilmemektedir.

Herhangi bir nedenden dolayı oturma ruhsatı bulunmayan ve iskan belgesi alınmamış olan yapılara bazı bankalar kredi vermemektedir. Bankadan bankaya değişiklik gösteren bu durum için kredi çekeceğiniz bankaya danışarak bir karara varmanız akıllıca bir davranış olacaktır.

Fakat üzgünüz ki birçok banka bu şekilde bir evi olan vatandaşlara kredi vermemektedirler. Örnek verecek olursak siz bir ev sahibi olmak istediğinizde ruhsatı olmayan bir evi almak ister misiniz?

Tabi ki de istemezsiniz hiçbir garantisi olmayan bir eve para ödemiş olacaksınız. Bankalar da hiçbir garantisi olmayan bir evi dayanak gösteren vatandaşlara kredi vermekte oldukça çekimser bir tavır sergilemektedirler.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 11 Mart 2016 - 8:42:35

Benzer Konular

Yukarı Çık