Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Repo Nasıl Yapılır?

Repo, sabit getirili yatırım araçlarından birisidir. Yabancı bankalar ile birlikte kullanılmaya başlayan repo, kısa vadeli getiriler için kullanılmaktadır. Repo işlemleri geri alma taahhüdü ile birlikte yapılan satış işlemi anlamına gelmektedir.

Hazine bonoları, devlet tahvilleri ve menkul kıymetler, repo işlemlerine konu olabilmektedir. Birikimlerin kısa vade içerisinde sabit bir gelir olarak kullanılması için repo tercih edilebilir. Bankalar müşterilerine satacakları hisseleri geri alma garantisi vererek repo haline getirir.

REPO Nedir? Nasıl İşlem Yapılır?

Reponun birbirinden farklı türleri de bulunmaktadır. Düz repo, ters repo, gecelik repo ve açık repo olmak üzere birbirinden farklı çeşitleri yer almaktadır. Repo bankalar ile müşteriler arasında yapılmaktadır. Repo işlemleri sırasında bankalar, repo yapılan menkul kıymeti teslim etmelidir. Herhangi bir sorun meydana gelmemesi için de makbuz müşterilere iletilir.

Yatırımcı da bu makbuzu  bankaya verir ve parasını alır. Enflasyon oranlarının yüksek olduğu dönemlerde repo garanti ve iyi yatırım yapan bir araçtır. Enflasyonun yüksek olduğu zamanlarda faizler de yüksek olduğu için repo, yüksek oranda getiri sağlar.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 26 Ocak 2016 - 7:00:45

Benzer Konular

Yukarı Çık