Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

PTT Ye Gitmeden E Devlet Şifresi Alma

Hayatımıza bir süre önce giren ve kullanılmaya başlanan e-devlet sistemi önemli bir gelişmedir. Sistem sürekli geliştirilmekte, birçok işlem yapılabilir duruma getirilmektedir. Sitenin kullanılabilmesi için e-devlet şifresi alınmalıdır. Çok sayıda kişi resmi işlerinin büyük bir kısmını artık e-devlet üzerinden takip edebiliyor. E-devlet sisteminde önceleri şifreler PTT şubelerine gidilerek alınabiliyordu. En yakınındaki bir PTT şubesine giden vatandaşlara küçük bir ücret karşılığında aldıkları e-devlet şifresi, bir zarf şeklinde verilmekteydi. Bu şifreyle bilgisayardan sisteme giriş yapmak için de birkaç basamak daha yapılması gerekiyordu.

Artık e-devlet şifresi farklı bir yöntemle de alınabiliyor. PTT’ye giderek şifre almaktan çok daha pratik olan yöntemler nelerdir?

konuyla ilgilenenler için hazırlanan bu yazıya göz atmaları gerekiyor. Şimdiye dek E-devlet şifresini daha önce almış ama unutmuş olanların yeni bir şifre oluşturması gerekiyordu. Söz konusu şifre şimdi bir bankanın internet şubesine müşteri olan herkes tarafından anında alınabiliyor. İnternet şubesine kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapan müşteri, sayfada göreceği bir e-devlet linki içeren butona basarak e-devlet sistemine kolayca geçiş yapabiliyor.

Bu geçişin ardından ilk defa e-devlet şifresi oluşturacak kişiler bu iş için açılan bir ekrandan işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Bir e-devlet şifresi elde etmeden de, her ihtiyaç hissedildiğinde, sadece internet şubesi vasıtasıyla e-devlet sistemine geçilebilmekte ve kullanılabilmektedir. E-devlete bu şekilde ulaşanlar TC Kimlik numaraları ile SGK sorgulaması, Pasaport işlemleri, Emeklilerin banka değişiklik işlemleri, araç haciz sorgulamaları, vergi borçları, Adalet Bakanlığıyla ilgili çeşitli sorgulamalar ve daha birçok işlemi gerçekleştirebilmektedir.

İnternete ulaşılabilen her yerden ulaşılabilecek devlet, kamuyla ilgili tüm hizmetleri bir tek noktada toplamıştır. PTT şubesinde sıra beklenmesine gerek kalmadan internet vasıtasıyla e-devlet sistemine erişilmesi ve şifresi alınması vatandaşları çok rahatlatmıştır.

E Devlet Şifresini PTT ye Gitmeden Alabilirmiyim

E-devlete ait web sitesine girildiğinde mobil imza uygulaması ile de şifre oluşturulabilmektedir. Cep telefonu bilgileri verilerek tamamlanan bilgilerin ardından telefona bir mesaj gönderilmektedir. Bu mesajda e-devlet şifresi bulunmaktadır.

Görülmektedir ki e-devlet sistemi etkili bir şekilde kullanılmakta, her geçen gün henüz şifre almamış vatandaşlar şifre almaya ve hizmetlerden yararlanmaya devam etmektedir. Siteye talep giderek artmakta, yaşamı kolaylaştıran bu sistem daha da geliştirilmeye çalışılmaktadır. E-devlet sisteminde özel oluşturulan şifreyle giriş yapılmakta, farklı kimlik doğrulama yöntemleriyle güvenli gezinti yapılması sağlanmaktadır. Kişisel bilgiler korunmakta, vatandaşlar diledikleri işlemleri birkaç dakika gibi kısa süreler içinde kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

PTT şubelerine gitmeden e-devlet şifresi alınabilmesi, bankanızın internet şubesinden devlete geçiş yapılması sistemin daha yaygın olarak kullanılmasına imkân vermektedir. Şifrelerin unutulması durumunda e-devlet profilinde cep telefonu kayıtlı ise şifre yenilenmesi kolaylaşmaktadır. E-devlet hizmetine mobil telefonlarla da ulaşmak mümkündür.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 4 Kasım 2016 - 2:26:03

Benzer Konular

Yukarı Çık