Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Para Tasarruf Yöntemleri

Bütçe ayarlamasında sıkıntı çekmek hemen hepimizin sorunu. Kazancımız fazla da olsa, yapılan harcamalar ile tasarruf yapmak bir hayli zor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için tasarruf kelimesi yalnızca kitaplarda kalıyor. Birikim yapmak, geleceğinize yatırım yapmak için öncelikle gelir ve giderlerinizi bir gözden geçirmeli ve harcamalarınızı bir plana dayandırmalısınız. Hayatınızı çok fazla değiştirmeden, lüks harcamaları azaltarak da birikim yapabilir, cebinizi rahatlatabilir ve maaş gününün gelmesini beklemeden yaşayabilirsiniz. Peki, evde alacağınız bazı önlemler, cebinizde yapacağınız kısıtlamalar ile para tasarruf yöntemleri nelerdir?

1) Elektrik, Su, Doğalgaz Tasarrufu 

Her ay ödediğiniz faturaları bir gözden geçirin, faturalara ne kadar gereksiz harcama yaptığınızı göreceksiniz. Bulaşık ve çamaşır makinesini akşam saatlerinde çalıştırmak, kış aylarında kaloriferlerin önünü boş bırakmak, diş fırçalarken suyu açık bırakmamak, enerji tasarruflu ampul kullanmak gibi küçük değişiklikler ile fatura ödemelerinde büyük bir rahatlamaya gidebilirsiniz. Bu şekilde her ay toplamda 150 TL tasarruf sağlamanız zor olmayacak.

2) Mutfak Masraflarından Tasarruf 

Mutfak masrafları bir evde en çok para harcanan bölümlerden, aynı zamanda en gereksiz harcamalar da yine mutfak için yapılıyor. Eğer tasarruf yapmak istiyorsanız, mutfakta da değişiklikler yapmanız gerekecek. Mutfak alışverişini planlı yapmanızı tavsiye ediyoruz. İhtiyaçlar listesi ile markete gitmek, markette yapacağınız gereksiz harcamaların önüne geçmenizi sağlayacak. Ayrıca markete giderken karnınız tok olmalı. Böylece market tuzaklarına düşmeniz de zorlaşacak.

3) Günlük İhtiyaçlarınızı Toptan Alın 

Şampuan, deterjan, makarna, pirinç, salça, sıvıyağ gibi her zaman ihtiyacınız olan malzemeleri toptan almanız, uzun vadede tasarruf etmenizi sağlayacak. Bu tar ürünlerde genellikle 4 adet fiyatına 5 adet alabilir, aylık bazda ciddi tasarruf sağlayabilirsiniz.

4) Lüks Harcamalarınızı Gözden Geçirin

Kahvenizi işe giderken Starbucks’dan almak yerine evde hazırlayın. Uzun süre sıcak tutan termos bardaklar sayesinde kahvenizi yoldayken de sıcak içebilirsiniz. Sinemaya giderken halk günlerini tercih edin, böylece 1 bilet fiyatına iki bilet alabilirsiniz. Her yere arabanızla gitmek yerine, metro, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarını tercih edin. Böylece hem zamandan hem de benzinden tasarruf edebilirsiniz.

5) Kredi Kartı Değil Nakit Kullanın

Özellikle alışveriş merkezlerine giderken yanınızda kredi kartı değil nakit para taşıyın. Bir şey beğendiğinizde yanınızda kredi kartı varken onu düşünmeden alma ihtimaliniz çok daha fazla. Bu da maaş günü geldiğinde kredi kartına çok fazla ödeme anlamına geliyor. Tasarruf yapmak istiyorsanız, fazladan kredi kartlarını kapatmalı, mümkünse tek bir kart kullanmalısınız. Bu maddenin bütçenize ciddi bir katkı sağladığını göreceksiniz.

Tüm bu maddeleri dikkate aldığınızda her ay giderlerinizden ortalama %25-30 oranında bir tasarruf yapabilirsiniz. Bu da uzun vadede ciddi bir birikim yapabileceğiniz anlamına geliyor. Daha az para harcamak, borçlarla daha az boğuşmak ve ileriye dönük yatırımlar yapabilmek için bu maddeleri dikkate almanızda yarar var.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 6 Kasım 2016 - 7:18:50

Benzer Konular

Yukarı Çık