Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Para Politikasının Amaçları ve Araçları Nelerdir?

Bir ekonomi düzeni içerisinde yer alan kurumun, para arzını kontrol ederek ekonomide ulaşılması planlanan hedeflere erişmek için aldığı kararlara para politikası denmektedir. Para politikaları genelde her ülkenin kendi merkez bankası tarafından belirlenmektedir. Merkez bankaları, para politikalarını gerçekleştirmek için birtakım araçlar kullanır. Bunlara para araçları denilmektedir. Merkez bankası bir ülke içerisindeki ekonomide standardı sağlamaktan sorumludur. Böylece her işlem belirli bir kural üzerinden yapılmaktadır. Örneğin, faiz oranları, altın kurları ve diğer yabancı para birimleri kur ve faizleri merkez bankaları tarafından belirlenir. Fiyat istikrarını sağlamak ve piyasalarda huzuru devam ettirebilmek merkez bankasının görevidir. Bu da sadece başarılı bir para politikası ile mümkün olmaktadır.

Ülke içerisinde ekonomik büyüme, tam istihdam ve ödemeler dengesinde istikrar sağlamak için para politikalarının titiz bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Para politikası araçlarında da pek çok araç kullanılır. Para politikalarında radikal değişiklikler çok yapılmaz. Eğer bu tip değişiklikler varsa o ülkede ciddi bir ekonomik kriz var demektir.

  • Para Politikası Araçları
  • Açık Piyasa İşlemleri

Devlet tahvili başta olmak üzere doğrudan alım, doğrudan satım, repo ve tersten repo gibi işlemler açık piyasa işlemleri arasında yer almaktadır. Merkez bankası bu işlemler ile para akışına müdahale edebilir. Tahvil satın almak bu işlemlerde para miktarını artırmaktadır. Piyasaya tahvil sürülerek piyasadaki para miktarının azaltılması mümkün olmaktadır. Diğer maddi rezervler de bu işlemlere göre değişebilir.

para politikası araçları

para politikası araçları

Döviz İşlemleri

Döviz alım satımları, o ülkenin kendi para birimin değerini yabancı paralar karşısında artırmak için yapılan işlemlerdir. Döviz satıldığında piyasada gerçekleşen yabancı para arzı artmaktadır. Bu da kurun düşmesine neden olur. Kurun yükselebilmesi için de merkez bankasının piyasadan döviz alması gerekmektedir.

İskonto Ettirme

Reeskont olarak da kullanılabilen iskonto ettirme, gerçek ve tüzel kişilerin bankalara iskonto ettirdiği vadesi gelmemiş senetlerin bankalar tarafından yeniden iskonto ettirilmesine denilmektedir. Buradaki amaç piyasadaki faiz oranlarını etki altında bırakmaktır.

Ekonominin dalgalanması veya düzenlenmesi bu işlemlerin yapılmasına bağlıdır. İşlemlerde her zaman merkez bankası belirleyicidir. Bu araçların yanında birçok yan unsur da vardır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 26 Nisan 2016 - 10:00:33

Benzer Konular

Yukarı Çık