Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Para Kaybettiren Gereksiz Harcamalar

Günlük hayatta bazen bir nedenden ötürü harcamalar yapıyoruz yapmaya devam ediyoruz. Bunu bazen kısıtlar bazen de çok abartıya kaçarız. Çok abartıya kaçarız ki ilerisini düşünmeden hareket ederiz. Para harcıyoruz harcıyoruz da harcıyoruz. Gerekli gereksiz ne varsa alıyoruz.

Aslında fazla lüks yaşadığımızda bize sadece para ve zaman kaybından başka bir şey değildir. Mesela özel mekanlar, marka takıntısı olanların pahalı pahalı kıyafetler vb. bunların hepsi para kaybettiren önemli unsurlardan biridir. Eğer lükse değil kaliteye önem verirsek hem tasarruf etmiş oluruz hem de zaman kaybetmemiş oluruz. Hem de kaliteli yaşamış oluruz.

para sayma

para sayma

Para Kazanmak için Motivasyonumuzu Nasıl Artırırız

Tasarruf etmek çok önemlidir. Özellikle geçim sıkıntısı çeken bir aile düşünelim o aile için bu konu önemli bir sorun teşkil etmektedir. Asgari ücretin altında çalışan bir aile parayı gıdım gıdım harcamak zorundadır.

Gelirlerini ve giderlerini ay sonuna kadar iyi belirlemek zorundadır. Başkaları gibi dışarıdan yemek yiyemezler, gezemezler, tatile gidemezler, markalı değil kıyafet aslında hiç bir şey alamazlar.

Paranızı kaybettiren harcamalar nelerdir? Aslında biz nerede yanlış yapıyoruz. Bize hoş gelen şeyler bilin ki bize para kaybettiren gereksiz şeylerdir.

Mesela, teknolojik ürünler, spor salonları, çocuk kıyafetleri, markalı kıyafetler ya da ürünler bunların hepsi paramızı kaybetmemize hem de sömürülmemize sebep oluyor. Zor kazanıyoruz ama kolay harcayabiliyoruz. Deli gibi paramızdan ve zamanımızdan harcıyoruz harcamaya devam ediyoruz haliyle.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 2 Mart 2016 - 8:50:24

Benzer Konular

Yukarı Çık