Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Para Biriktirmek İsteyenler İçin 7 Öneri

Maaşınızı aldıktan sonraki 15 gün rahat, maaş gününe 15 gün kala da sıkıntı içinde mi yaşıyorsunuz? Siz fark etmeseniz de ay boyunca birçok gereksiz harcamanız ve fazla bütçe ayırdığınız lüks alışkanlıklarınız olabilir. Eğer gelir ile giderleriniz arasında iyi bir denge kuramıyorsanız, geliriniz fazla olsa bile bankada ya da yastık altında bir birikiminizin olması oldukça zordur. “İyi kazanıyorum ama para biriktiremiyorum” diyorsanız yalnız değilsiniz. Her ay daha kontrollü harcama ile para biriktirerek birkaç yıl içinde ciddi birikimler yapabilirsiniz. Bu yazımızda para biriktirmek isteyenler için 7 öneriyi listeledik…

1) Toplu Taşımayı Kullanın 

Her yere özel aracınızla ya da taksiyle gitmekten vazgeçip toplu taşımayı daha fazla kullanmaya başlayın. Bu hem cebinizden hem de İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayanlar için zamandan tasarruf sağlayacaktır. Dünyanın en pahalı benzininin ülkemizde olduğunu düşünürsek, işe, okula, alışverişe, arkadaşlarla buluşmaya ve tüm kişisel aktivitelerimiz için özel aracımızı kullandığımızda, her ay fazladan 150-200 TL masraf yaptığınızı unutmayın. Bu da 3 yılda fazladan yaklaşık 7500 TL birikim anlamına geliyor.

2) Evde Yemeye Başlayın

Akşamları işten yorgun geliyor ve mutfağa girmeye üşendiğiniz için dışarıdan sipariş mi veriyorsunuz? İşteyken öğle aralarında yemek için AVM’lere mi gidiyorsunuz? Bu harcamaları yapmak yerine; iş yerinize yemeğinizi evden götürebilir, akşamları dışarıdan yemek siparişi vermek yerine kendi yemeğinizi kendiniz hazırlamayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu sayede aylık minimum 150-200 TL gibi bir rakamdan tasarruf edebilir, fazladan birikim yapabilirsiniz.

3) Kredi Kartlarınızın Sayısını Azaltın 

Kredi kartı kullanmak, para biriktirmenizin önündeki en büyük engellerden biridir. 3-5 kredi kartınız varsa, bunların sayısını mutlaka azaltın ve alışverişe kredi kartı yerine nakit para ile çıkın. Kredi kartınıza güvenerek yaptığınız gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkarırsanız her ay 100 TL kadar fazladan birikim yapabilirsiniz.

4) Ek İş Bulun 

Para biriktirmenin en etkili yollarından biri ek kazanç sağlamaktır. Bunun için iş çıkışlarında ya da hafta sonları özel ders verebilir, internetten çalışabilir, oyun ablalığı yapabilir ya da eve sipariş alabilirsiniz.

5) Daha Ekonomik Aktiviteler Gerçekleştirin 

Kimse size gezmeyin, eğlenmeyin diyemez. Kültür ve sanat ile ruhunu beslemek isteyen her insan gibi sizin de kültürel ve eğlenceli aktivitelere ihtiyacınız var. Ama bunun için daha ekonomik seçimler yapabilir, katılmak istediğiniz etkinlikler ya da seyahat planınız için önceden bilet alarak daha az harcama yapın.

 6) İkinci El Ürünlere Yönelin 

Yeni bir cep telefonu almak için 3000 TL harcamak yerine, aynı ürünün temiz kullanılmış bir ikinci elini satın alarak 2000 TL harcayarak arada kalan farkı birikim hesabınıza yatırarak yıllık bazda daha fazla para biriktirebilirsiniz.

7) Kumbara Kullanın 

Para biriktirmenin yolları arasında en küçük gibi görünen ama en etkili yöntemlerden biri kumbara kullanmaktır. Mutfakta, elinizin altında olmayan bir noktaya bir kumbara atın ve elinize geçen bozuk paraları sağa sola atmak yerine bu kumbarada biriktirin. Kumbaranız mutlaka kilitli olsun ve mecbur kalmadıkça kumbaranızı açmayın. Bu sayede her ay fazladan en az 50-100 TL para biriktirebilirsiniz. 3 yıl boyunca kumbarada para biriktirmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde birikimlerinize minimum 3000 TL ekleyebilirsiniz, hem de ekstra hiç bir şey yapmadan…

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 23 Kasım 2016 - 6:30:04

Benzer Konular

Yukarı Çık