Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ortak Tapulu Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi ile konut alma hayalleri kişileri son derece etkilemiş durumda. Konut kredilerinde tapu işlemleri kişilerin merak konusu olmuştur. Konut kredileri tapularında ortak tapu alabilme şansı olan kişiler ortak tapu ile ilgili merak ettikleriniz hakkında sizlere bilgi aktaracağız.

Krediye uygun bir konutun tapusunun birden fazla kişi adına oranlamalar ile paylaştırılabileceğini söylemek isteriz. Bu işleme ise ortak tapu adı verilmektedir. Bankalar ile yapacağınız anlaşmalar ile ortak tapulu krediler alabilme imkanınız bulunuyor. Ortak tapu işlemleri gerçekleştirirken dikkat etmeniz bazı hususlar bulunuyor.

Ortak Tapuya Kredi Veren Bankalar

Örneğin ortak tapu yapabilmek için akrabalık ilişkisi aranmamakta ve akrabanız olmayan kişilerde ortak tapu yaparak kredi kullanabilirler. Ortak tapu için bankalar kişilerin adın ayrı kredi açmakta fakat ipotek konutun tamamına koyulduğu için kişiler birbirinin borcundan da sorumlu olmaktadırlar.

Ortak olarak kişi sayısı tapu yapabileceği bankalarda netlik kazanmamıştır. Bankaların tahsis birimleri başvuran kişileri inceleyerek karar vermekte ve akrabalık ilişkisi yoksa 2 kişiden fazla olması halinde banka onay vermemekte veya zor onay vermektedir. Tapu işlemlerinde ek bir masraf çıkmamakta ve toplam alıcı masrafı ikiye bölünerek tapuya ödenmektedir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 18 Ocak 2016 - 7:20:15

Benzer Konular

Yukarı Çık