Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu

Ölen kişinin kredi borçları ne olacak? Ölüm, aklımızın bir ucunda nefes alması gerekirken onu en ücra yerlerde çürütüyorsunuz. Her gün ölebileceği düşüncesini beyninde taşıyan kaç kişi var? Maalesef.. Bir nefesin garantisi yokken herkes bir hayat telaşında dünyada var olma sebebini unutmuş bir şekilde oradan oraya koşuşturmakla gün ediyor.
Oysa insanoğlu bu dünyaya sadece okumak, iş sahibi olmak, evlenmek ve çocuk sahibi olmak için gelmedi.. Sizden başka insanlarında bu dünyada varlığını unutmayın. Ölüm gelmeden paylaşımlarınızı artırın. Birileri öldüğünde arkasından güzel şeyler öğrenip olmayan vakit için üzülmeyin.
Gelelim konumuza.
Ölen bir kişinin arkasından gelen kredi ve kredi kartı borcu.
İnsanlar birbirinden o kadar bağımsız ve gizli yaşıyor ki bu borcu ölenin ardından 1 yıl sonra kapısına gelen bildiri ile öğrenen de var, yıllar sonra öğreneni de.
Sonrada borcun üstüne işlenen faizlere feryat ederler.
Bankalar suçlu değil burada. Onlarda kendilerince sorumsuzca bekletilen borcun üzerine faiz işlemekle yükümlü çünkü bankada ölen kişiden habersiz. Devlette işler bu şekilde yürütülüyor mucizeler beklemeyin bu yüzden.
Peki ne yapabilirsiniz böyle bir borçla karşılaştığınızda.
Öncelikle kredi kartı ve kredi kullanma olayı birbirinden tamamı ile farklı işlemler…

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir mi?

Kredi yahut kredi kartı kullanan birisi bankadan sigorta temin ettiği taktirde ölüm gibi durumlarda banka bu yükümlülüğü alarak borcu öder şayet kredi kullanırken banka bu sigorta temin etme işlemlerini zorunlu bir şekilde kullandırırken, kredi kartında sigorta tamamıyla kart kullanıcısının isteğine bağlı.
Ama genelde kredi kartı kullananlar sigortayı ekstra bir masraf olarak görür ve yaptırmazlar. Ama böyle ölüm konularında yakınları keşke sigortası olsaymış diyeceklerdir illaki. Çünkü banka bu borcu en yakınından temin edecektir. Faizi ile birlikte.
Diğerine gelmek gerekirse ,kredi kullanan birinin arkasında bıraktığı borçta aslında yasal olarak ödenmek zorundadır.
Ama her iki durum içinde bu borçtan kurtulmanın tek bir yolu vardır o da Reddi Miras.
Reddi Mirasın anlamı ölen kişinin mal varlığını da, borcunu da kabul etmiyorum anlamına gelir ve bu borcu ödemekle yükümlü tutulmazsınız. Yasal yollarla da sizden talep etmeleri olası değildir.
Aksi hallerde, yani Reddi Miras işlemleri yaptırmadığınız yahut bekleyerek geçen zamanda kaybettiğiniz haklarınız dolayısıyla borçları yasal olarak ödemek zorundasınız..

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 12 Şubat 2016 - 11:15:38

Benzer Konular

Yukarı Çık