Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl Bağlanır?

Devlet tarafından yapılan düzenlemeler ile, artık ölen kişilerin maaşları eşlerine ya da çocuklarına bağlanabiliyor. Her ne kadar yas döneminde maddi konular ile uğraşmak gerçekten çok can sıkıcı olsa da, bu düzenlemeler için devlet tarafından belirlenen bir süre var. Bu süre zarfı içerisinde başvurular gerçekleştirilmeli ve ölen kişinin yasal varisleri için düzenlemeler yapılmalıdır. Yas tutacağınız dönem içerisinde bu tarz konular ile ilgilenmek istemeyebilirsiniz ama en azından bu illerden anlayan bir yakınınızdan bu konuda yardım talep ederek ölen kişinin maaşı eşine nasıl bağlanır ile ilgili araştırma yapmasınız talep edebilirsiniz. Bu yazımızda, sizin için izlemeniz gereken yolları ve yerine getirmeniz gereken prosedürleri derledik. Aradığınız tüm soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken nokta, eğer yasal bir vekalet bulunmuyorsa, başvuruyu sadece ölen kişinin eşi gerçekleştirebilir.

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için yapılması gerekenler: “Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı”na yazılı olarak başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Başvuru sırasında gerekli evraklar:

 • Ölüm aylığının bağlanması için bir talep dilekçesi.Dilekçede TC kimlik numarası,ikametgah adresinin yer alması gereklidir.
 • Veraset İlamı-Aslı veya noter onaylı belgesi
 • Ölüm Belgesi
 • Kayıtlı bulunulan Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği,
 • Kimlik araştırma belgesi,bölümlerin boşluk bırakılmadan ve çizgi çekilmeden doldurulması uygundur.  (Nüfus Kayıt örneğine uygun doldurulmuş olması gerekmektedir)
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 3 adet renkli vesikalık fotoğraf

Eğer vefat eden kişi ile eşte emekli iseler ve kurumları farklı ise eş hem kendi kurumundan emekli maaşını alabilir,hem de eşinden dolayı dul maaşı alabilir. Örnek verecek olursak vefat eden kişi emekli sandığı emeklisi ise, eş SSK’dan emekli ise bu eşinin vefat etmesi nedeniyle dul maaşı alınmasına engel teşkil etmez.

Vefat eden sigortalının eşine maaş bağlanabilmesi için :

 • En az 1800 gün malullük,yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya,
 • Her türlü borçlanma süreleri hariç enaz 5yıl sigortalılık süresi,toplam 900 gün malullük,yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartıyla ölüm aylığı bağlanır.

Ölüm aylığı oranları ise:

 • Çalışmayan eşe:%75 (çocuklara bağlanmaz ise)
 • Çalışmayan eşe %60,çocuklara %30

Eşlerin evlenmeleriyle birlikte evlendiği ayı takip eden ay başından itibaren dul aylığı kesilecektir.Bir defaya mahsus olmak üzere aldıkları maaşını 12 katı kadar “evlenme ikramiyesi” ödenir.

Evlenen eşlerin boşanmaları halinde 12 aylık süre dolduktan sonra ve evlenme ikramiyesi borç çıkartıldıktan sonra kesilen dul aylığı tekrar bağlanır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 8 Şubat 2016 - 5:58:24

Benzer Konular

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. burcu dedi ki:

  Annem emekli kocasi ozel sigortali ben evliyim annem olunce maasi kime kalir

Yukarı Çık