Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama

Öğrenim ve katkı kredileri Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen bir ödenektir. Bu ödemeler sayesinde öğrencilerin harç ve aylık giderlerini karşılayacak şekilde miktarlar yatırılır. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinde bu miktarlar farklıdır. Ödemelerin yapılması için kişilerin TC kimlik numaralarına bakılır. Bu sayede herkesin belirlenen sürelerde kredilerini veya burslarını alması gerekir.

KYK Öğrenim Kredisi Sorgulama Sayfası

kyk öğrenim kredisi sorgulama

kyk öğrenim kredisi sorgulama

Öğrenim kredisi alan kişilerin bu borçlarını lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimlerinin bitmesinin ardından ödemesi gerekir. Bu süre eğitimin bittiği tarihten iki sene sonra başlar. Öğrenim kredisi alan kişiler herhangi bir işe sahip değilse Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bir dilekçe yazarak borçlarının ertelenmesini talep edebilir. Yapılan incelemelere göre eğer kişinin durumu bu krediyi ödemeye uygun değilse borç ertelenebilir. Borcun ertelenme süresi bir veya iki yıl olabilmektedir. Öğrenim kredilerinin lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilme miktarı farklıdır. Yüksek lisans öğrencileri, lisans öğrencelerinin iki katı kadar öğrenim kredisi alabilir. Bunun yanında doktora öğrencileri de yüksek lisans öğrencilerinden 350 TL daha fazla para alabilir. Bu kredilerin ödenmesi veya takip edilmesi işlemlerinde kişilere bilgilendirme yapılır.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇ ÖĞRENME EKRANI

kyk geri ödeme ekranı

kyk geri ödeme ekranı

Öğrenim kredisi ile birlikte borçlu kişilerin en son ödemesi gereken miktar faiz oranlarına göre hesaplanmaktadır. Bunun yanında borçların bir takvimi ve ödenecek olan miktar belirlenir. Öğrenim kredisi borçlarının ödenmemesi durumunda kişilerin üzerine bir haciz işlemi uygulanabilir. Öğrenim kredisi ile birlikte sorgulama işlemlerinin Kredi Yurtlar Kurumu internet sitesi üzerinden yapılması mümkündür. TC kimlik numarası ile birlikte genel olarak yapılan ödeme işlemlerinde bütün yıl boyunca gerçekleşmesi gereken miktar belirlenmektedir. Öğrenim kredisi borç sorgulama işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılması da mümkündür. Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilere burs ve yurt imkanı da sunmaktadır. Burs almaya hak kazanan kişiler bu ödenekleri geri ödemez. Diğer yandan yurt hakkı kazanan öğrencilerin genel olarak asil listelerin ardından yedekler ile birlikte belirlenmesi de söz konusudur. Yedek listeler her gün KYK internet sitesi üzerinden belirlenmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu bu sayede ödenekleri gerçekleştirir.

Kategori: Genel, Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 28 Aralık 2015 - 4:55:47

Benzer Konular

Yukarı Çık