Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Nasıl Emlakçı Olunur? Emlakçılık Yaparak Para Kazanmak

Emlakçılık, son dönemlerde en fazla tercih edilen mesleklerden birisi olarak kabul ediliyor. Türkiye’de konut piyasalarının her zaman hareketli olması da emlakçılığın cazip bir meslek olmasına ortam hazırladı. Özellikle büyük şehirlerde emlakçılar konut kiralama veya konut satma üzerinden para kazanabilmektedir. Bunun yanında arsa alımı veya kiralaması, dükkan alımı veya kiralama işlemlerinde emlakçılar önemli komisyon rakamları elde ederek para kazanmaktadır. Emlakçıların para kazanma yöntemleri genelde bu şekildedir. Para kazanma sürecinde komisyon alma, gayrimenkul alım ve satımı olarak kazanma yapmak mümkündür.

Emlakçı olmanın birtakım püf noktaları vardır. Burada dikkat edilmesi gereken unsurlar ise şu şekildedir;

emlakçı nasıl olunur

emlakçı nasıl olunur

  • Yeni bir çevre edinmek ve bulunulan çevreyi çok iyi bir şekilde tanımak emlakçılıkta çok önemlidir. Bu sektörde yeni müşteriler elde etmenin en iyi yöntemi bölgenizde iyi bir sosyal çevreye de sahip olmaktadır. Bununla birlikte sosyal medya içerisinde de etkili olarak reklamlarınızı daha iyi yapabilirsiniz.
  • Pazar araştırması emlakçılıkta çok önemlidir. Muhtinizde yer alan ev fiyatlarının ortalamaları, en çok tercih edilen evler ve yerel emlak piyasasını bilmek bu aşamada çok önemlidir. Size ev önerisi için soru soran kişilere bu sayede daha iyi yardımcı olabilirsiniz.
  • Planlı ve programlı olmak emlakçılıkta önemli bir yere sahiptir. Her zaman işlemlerinizi daha iyi yapabilirsiniz. Emlakçılık düşünen kişilerin her zaman aylık takvim üzerinden görüşmelerini ve değerlendirmelerini yapması gerekebilir.

Emlakçılıkta dükkan açacak olan kişilerin bu noktalarını çok iyi bilmesi gerekir. Çünkü bir bölgede birden fazla emlakçı varsa bu size kısa vadede sorun yaratabilir. Genelde emlakçı sayısının az olduğu bölgeleri seçmek gerekir. Bir de bölgenin nüfus yapısını ve genel ekonomik durumunu bilmek çok önemlidir. Genelde öğrencilerin yaşadığı bir bölgede çok lüks evler kiralamak ve yüksek ücret komisyonları ile para almak sizlere yardımcı olmaz. Burada yine konu çevre ve bölge taramasına gelmektedir. Dolayısıyla her zaman bulunulan bölgenin ev yapısını tanımak ve insanların ekonomik gelir seviyelerini bilmek gerekmektedir. Bazı durumlarda alınan komisyon veya ücretler de taksit yapma veya indirime gitme gibi işlemler yapmak sizlere uzun vadede yarar sağlayabğilir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 26 Temmuz 2016 - 6:38:17

Benzer Konular

Yukarı Çık