Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Mortgage Avantaj ve Riskleri Nelerdir?

Mortgage sistemini kısaca kira öder gibi ödeme yaparak ev sahibi olmak şeklinde tanımlayabiliriz. Fakat çok uzun vadeyi kapsayan bir sistemdir ve 10, 20 hatta 30 yıl gibi süreleri bulunmaktadır. Yurtdışında uzun yıllardan bu yana uygulanmakta olan mortgage sisteminin bazı riskleri de vardır. Diyelim ki 10 yıl boyunca, yani 120 ay boyunca taksit ödeyeceksiniz. Eğer bu 120 ay boyunca arka arkaya 2 taksiti ödemezseniz, banka sizin önceden verdiğiniz peşinatı ve o zamana kadar ödemiş olduğunuz tüm taksitleri iade ederek evinizi hemen satışa çıkaracaktır. Mortgage ve konut kredisi arasındaki fark da burada ortaya çıkar. Konut kredisi aldığınızda, aksattığınız 2 taksiti bir yıl içinde ödeme hakkına sahip olursunuz. Mortgage sisteminde sabit ve değişken adı verilen iki tür faiz oranı vardır. Sabit faiz oranını tercih ettiğinizde, ekonominin durumu nasıl olursa olsun; ödemeleriniz bitene kadar taksitlerinizi o sabit faiz oranı üzerinden yaparsınız. Değişken faiz oranını seçerseniz, taksitlerinizi Türkiye’nin ekonomik durumu ve bankaların faizlerindeki iniş çıkışlara göre yükselebilir ya da azalabilir.

Mortgage Nedir? 

Belirli bir birikimi olup bir ev almak isteyen tüketicilerin banka aracılığıyla, 20, 30 yıl gibi uzun vadeli ödeme seçeneği ile ev sahibi olma sistemidir. Avrupa’da üniversiteden mezun olan bir kişi, 30 yıl, 35 yıl gibi vadeler ve çok düşük taksitlerle mortgage sistemi ile ev sahibi olabiliyor. Türkiye’de Mortgage gelmeden önce de konut kredisi mevcuttu. Zaten konut kredisi ile Mortgage sistemi arasında çok büyük farklar yok.

Mortgage’ın Avantajları Neler? 

  • Öncelikle uzun vadelidir, bu yönü de onu oldukça cazip kılıyor.
  • Uzun vadeli bakıldığında emlak sektörüne canlılık katıyor.
  • Kira ödemek yerine, kendi evinin taksitlerini ödemek tüketiciye daha cazip geliyor.
  • Banka Sigorta Muamele Vergisi’nden muaf olunur.
  • Nakit para ihtiyacını ortadan kaldırır.
  • Düşük taksitlerle tüketiciye yatırım ve birikim yapma olanağı sunar.
  • Sabit ya da değişken faiz oranları sunuyor.
  • Evin değeri eksper tarafından belirleniyor.

Mortgage’ın Dezavantajları Nelerdir? 

120, 240 hatta 360 aya kadar uzun vadeli bir borçlanma sistemine dayalı olan Mortgage sisteminin en büyük dezavantajı, 2 dönem üst üste ödenmeyen taksitlerin başınıza dert olmasıdır. Mortgage sistemi aracılığıyla ev sahibi olmak için verdiğiniz peşinat ve o zamana kadar yatırdığınız taksitler geri verilerek eviniz anında satışa çıkarılabilir. Bu nedenle, ödeme gücünüze güvenmiyorsanız, bu sistem ile ev sahibi olmadan önce bütçenizi tekrar gözden geçirmenizi ve hangi yönünün sizin için daha ağır bastığına karar vermenizi öneriyoruz.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 15 Kasım 2016 - 11:31:48

Benzer Konular

Yukarı Çık