Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Memura Enflasyon Farkı Var Mı?

Memurların merak beklediği enflasyon farkları, ilerleyen günlerde yapılan resmi bildirge sonucunda hesaplara aktarılacak. Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu başkanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda emeklilere 2016 yılı enflasyon farkının ikramiye olarak verilmesi kararlaştırıldı.

Buna göre; memur maaşları enflasyon farkı oranı 2016 için yüzde 1 olarak hesaplandı ve bu miktar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca bildirildi. Böylece, memur maaşlarına yaklaşık yüzde 1’lik enflasyon farkı artışı yapılabilecek. Konunun devamına bakıldığında enflasyon rakamlarının geçtiğimiz yıl olan 2015’te yüzde 8,81’e yükselmesi görülüyor. Bu yükselmenin sonrasında da memurlara enflasyon farkı ödenmesi ile ilgili kararlar alındı. Yapılan hesaplamalar sonucunda da bu rakam doğrultusunda memur maaşlarına yaklaşık yüzde 1’lik ek artış yapılacak.

memur zam

memur zam

Geçtiğimiz yıllarda da yılın ilk altı ayında yüzde 4,76 oranında enflasyon meydana gelmişti. Bu rakam doğrultusunda emeklilerin maaşlarına zam yapıldı. Bu zam, 1 Temmuz’dan geçerli olmak kaydıyla yüzde 1,76 oranında enflasyon farkı zammı olarak belirtilmiş ve maaşlara yansıtılmıştı. Buna ek olarak yılın 2. yarısındaki enflasyon farkına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Bunun sonucunda da 2016-2017 toplu sözleşmesinde maaşa katkı yapılmasına karar verildi.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 13 Haziran 2016 - 2:37:48
Etiketler:

Benzer Konular

Yukarı Çık