Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Maliyet Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Maliyet Analizi Nedir? Maliyet bir ürünün elde edilebilmesi için tüketilen üretim faktörlerinin bütünüdür.  Bir ürünü üretmek için belli şartlar vardır ve bunları yerine getirirken sermaye emek gibi kriterler kullanılır ve maliyeti bu kriterlere bakarak hesaplanır. Maliyet analizi ise üretilip satılan bir malın veya hizmetlerin maliyet kriterlerinin saptanması, belli başlıklar altında ayrılması ve incelenmesi durumudur. Kısa dönem maliyetleri ve uzun dönem maliyetleri vardır. Kısa dönem maliyetleri toplam sabit maliyet ve ortalama sabit maliyet diye ayırabiliriz

Maliyet analizi nasıl yapılır?  Maliyet  analizi hesaplanırken bakılan belli kriterler vardır.  Malzeme maliyetleri , işçilik maliyetleri, dışardan alınan yardım , memur maaşları, finansman giderleri gibi birçok kritere bakarak değerlendirilir. Maliyet analizi yapılırken bazı şartlarda uyulması gerekmektedir bunlardan bazıları şu şekilde değerlendirilir. Maliyetleri değerlendirmek ve verilerin doğrulanması, o dönem ki maliyetlerle gelecek dönem ki maliyetlerin karşılaştırılması(enflasyon vb.), işletmedeki her birinin daha önceki tahminlerle değerlendirilmesi, genel maliyet ilke ve işlemlerin değerlendirilmesi ve uyumluluğun doğrulanması gibi şartlar göz önüne alınarak maliyet analizi çıkarılıp yöneticilere bilgi sağlanmalıdır.

maliyet analizi

maliyet analizi

Maliyet analizi yaptırmamıza neden gerek olduğunu bilmekte fayda vardır? Son zamanlarda iş dünyasında birçok işletme maliyet analizini yapmamakta veya yanlış yapmaktadır bunun neticesinde bekledikleri karları elde edememekte elde edemeyince küçülmekte ve özellikle kriz dönemlerinde iflaslarla yüzleşmek zorunda kalmaktadır. Bazı firmaların satış fiyatına göre üretim yapması da maliyet analizine bakılmaksızın devam ederse ciddi zararlara yol açabilir. Çünkü satış fiyatı yüksek olabilir ama üretim fiyatlıda yüksek olursa kar oranı düşer ve kontrol edilmediği sürece firmayı iflasa sürükler.

MALİYET ANALİZİ HESAPLAMA

Maliyet analizi ile stoklardaki ürünün durumu ve satışların takibi üretim faaliyetleri gibi durumlarında kontrol eder. Eğer bir yanlışlık yapılırsa şirket büyük sıkıntılar yaşayabilir.  Maliyet analizinden çıkan bilgilerin doğruluğu şirket yöneticilerinin başarısını doğrudan ekilecektir.   Bir firma kar edebilmesi için kar oranı en yüksek ürün bilmeli ve ona göre üretim yapmalıdır buda analizin önemini göstermektedir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 26 Ocak 2016 - 7:07:03

Benzer Konular

Yukarı Çık