Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Maaşların Bankaya Yatırılması Zorunluluğu Cezası

Bazı işverenlerin yapmış olduğu yanlışlardan bir tanesi olan çalışanlarının maaşlarını bankaya yatırmadan elden ödeme yapmaları olduğunu biliyoruz. İşverenler çalışanlara kimi zaman elden aldığı paranın daha azını bankaya yatırarak vergi kaçırmaya çalışmakta ve asıl ödenen paranın miktarının açığa çıkmaması için kendi halinde bir kötü sistem oluşturmaktadır.

Kimi zaman ise mecburi ödeme olan asgari ücretin altında ücret ödendiği için bu parayı bankaya yatırmak yerine elden vererek asgari ücretin altında işçi çalıştırdığını saklamaktadırlar. İş bulmak ve çalışabilmek oldukça zor olduğu için vatandaşların birçoğu bu duruma sessiz kalarak çalışmaya devam ediyor ve hiçbir şekilde bu durumu açığa vurmuyor.

Kimi zaman ise mecburi olan asgari ücreti askeri geçim indirimi ile birleştirerek asgari ücret ödüyormuş izlenimi veren işverenler aslında yaptıklarının ne kadar büyük bir hak yemek olduğunun farkında bile değiller. Bu konuda kişilerin yeterli şekilde bilinçli olmadığı için her duruma göz yumarak haklarını kendi elleriyle yedirmeleri hiç de çekince vermeyen işyerlerinin böyle bir durumda cezaları ne olacak?

Yönetmelikte belirtilen ödemeleri bankalar ile kısmen ya da hiç yapmayan işverenlere verilecek cezalar;

Ödemeleri bankalar aracılığıyla yapmayan işverene her bir gazeteci için 5953 sayılı kanunun 27. Maddesinin 1. Fıkrasının A bendi uyarınca 2.037 TL idari para cezasına çarptırılacaktır. Gemi adamı için ise Deniz iş kanununun 51. Maddesinin 2. Fıkrası uyarınca 1.629 TL idari para cezası verilmektedir. İşçiye yönetmelik kapsamında yapılan ödemeleri bankalar ile yapmayan işverene 4857 sayılı iş kanununun 102. Maddesinin 1. Fıkrasının A bendi ile her işçi için 125 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 8 Ocak 2016 - 11:35:08

Benzer Konular

Yukarı Çık