Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredimi İptal Ettirmek için Ne yapmalıyım?

Banklardan kredi çekmek için, kredi notunuzun yüksek olması artık şart. Çünkü kredi notunuz sizin güvenilirliliğinizini gösteren bir nottur. Kredi notu düşüklüğü, bankalara olan borçlarınızı zamanında ödemediğinizden veya bankalarlar hiç çalışmadığınız dan dolayı kaynaklanmaktadır. Kredi notunuz yüksek ise, istediğiniz bankadan kredi çekebilirsiniz. Tabi çekeceğiniz kredi taksitlerinin sizin beyan ettiğiniz maaşınızın %45 inin geçmeyecek şekilde hesaplanarak verilmektedir.

Yani siz, istediğiniz miktarlarda kredi çekemezseniz. İhtiyaç kredilerinde 36 ay, araç kredilerinde 48 ay, ev kredilerinde de 120 ay vade ile çekebilirsiniz. Bu vade miktarları tüm bankalarda aynıdır. Çekmiş olduğunuz kredi taksiti maaşınızın %45 ini kapsıyorsa, diğer bankalardan kredi çekerim diye hiç düşünmeyin, çekemezsiniz. Çünkü sizin krediniz her bankada gözükmektedir.

kredi iptal

kredi iptal

Banka Kredisini İptal Etme

Her bankadan şartlarınız uygun ise kredi çekmeniz çok kolay, ama çektikten sonra iptal ettirmek konusu biraz zor olabilir.  Bir bankaya gidip kredi çektiniz, ama krediyi çektikten sonra pişman oldunuz yada başka nedenlerden dolayı iptal ettirmek istiyorsunuz. Eğer çektiğiniz krediyi almadan önce buna karar verdiyseniz, işini daha kolay olabilir. Ama krediyi çektikten en az bir ay sonra kredinizi kapatmak istiyorsanız, bu sizin için daha masraflı olabilir. Krediyi aldıktan, bir ay sonra kapatılmak istenen krediniz için, kesilen masrafları ödemek zorundasınız. Çünkü imzaladığınız bir sözleşme var. Bunun sonucunda iptali için bu masrafları sizden isteyebilirler.

Kredi İptal Kredi Cayma Süresi

Ama kredinizi daha çekmediniz, sözleşmeyi de daha imzalamadınız, 14 gün içinde cayma hakkınız var. Yani kredi başvurusunda bulundunuz, krediniz onaylandı ama siz bankanın herhangi bir şubesine gidip bir işlemde bulunmadınız, tabi ki de iptal ettirebilirsiniz. Zaten gitmediğiniz için banka size sürekli, krediniz hazır sizi en yakın şubemize bekliyoruz, gidip işlemlerinizi yaptırınız diye sms gönderip dururlar. Sizde bankanın müşteri hizmetlerini arayarak iptal ettirebilirsiniz. Yada bankanın size en yakın şubesine gidip iptalini isteyebilirsiniz.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 3 Mayıs 2016 - 8:36:19

Benzer Konular

Yukarı Çık