Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Öderken Tekrar Kredi Çekebilir Miyim?

Ekonomik durumumuz bazen bizi öyle bir noktaya getiriyor ki, çekilen bir kredi düzlüğe çıkmak için yeterli olmuyor. Var olan borçları kapatmak, ihtiyaçları karşılamak; sınırsız bir tüketim ağının içine çekilmişken sınırlı bir kazanç ile borçsuz yaşamak ne yazık mi mümkün değil. Tüketicilerin krediler ile ilgili en çok sorduğu sorulardan biri de “kredi öderken yeni bir kredi çekilir mi?” sorusu oluyor. Çektiğiniz kredi ihtiyaçlarınızı karşılamaya, borçlarınızı kapatmaya yetmiyorsa ya da siz kredi borcunuzu ödemeye devam ederken yeni bir kredi ihtiyacınız olduysa aynı bankadan ya da başka bir bankadan ikinci bir kredi çekebilirsiniz. Ancak ikinci bir kredi için belli başlı kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bu kriterlerden başlıcaları;

  • Gelir durumu
  • ödeme performansı
  • kredi notu

1)Gelir Durumu 

Ödemesine devam ettiğiniz kredinin aylık taksitleri üzerine bir de yeni alacağınız kredinin aylık gelirinize oranla çok yüksek seviyede olmaması önemli bir kriterdir. Örneğin ayda 4000 TL kazanan bir çalışansanız, ayda 2000 TL kredi ödemeniz zor olacağından, kredi öderken yeni bir kredi çekmek için yapacağınız başvuru büyük ihtimalle olumsuz değerlendirilecektir.

2) Ödeme Performansı 

Ödemesini sürdürdüğünüz mevcut kredi için yaptığınız düzensiz ödemeler ve gecikmeler yeni bir kredi başvurusunda sorun yaşamanıza neden olabilir. Gelirinizin uygun olması ve ödemelerinizin düzenli olması halinde ikinci hatta üçüncü bir kredi de alabilirsiniz.

3) Kredi Notu 

Kredi notunuz, kredi öderken yeni bir kredi çekmek istediğinizde başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. Bu nedenle çektiğiniz kredileri düzenli ödemeye, son ödeme tarihini 1 gün olsun geciktirmemeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Bir gün bile geciken kredi borçları, kredi sicilinizi olumsuz etkiler ve bu hem yeni kredi başvurusunda, hem de kredi kartı almak istediğinizde size sorun çıkarabilir.

Bu üç temel kriterin dışında ayrıca ödemesi devam eden krediniz için ne kadar borcunuzun kaldığı, bankadan yeni kredi için talep ettiğiniz kredi tutarı, her iki kredinin toplam borcu gibi kriterler de kredi öderken yeni bir kredi çekmek istediğinizde dikkate alınır. Eğer almak istediğiniz yeni kredi tutarı ile bir önceki kredi tutarı gelirinizi aşıyorsa ve bankanın kredi verme ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyorsanız;

  • varsa kira gelirinizi,
  • eşinizin maaşını,
  • hane halkının toplam gelirini
  • varsa üzerinize kayıtlı taşınmaz malı ipotek göstererek yeni bir kredi alabilirsiniz.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 1 Kasım 2016 - 7:59:40

Benzer Konular

Yukarı Çık