Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Öderken İşsiz Kaldım, Ne Yapmalıyım?

Herhangi bir ihtiyaç için bankalardan kredi alan tüketiciler, kredi vade ve taksitlerini genellikle iş yerindeki maaşına göre belirliyor. Çalışırken 12, 24, 36 ya da 48 ay vadeli olarak alınan kredilerin ödemesi devam ederken tüketiciler işten ayrılmak durumunda kalabiliyor. Kredi borcunu maaşına göre ayarlayan ve başka bir yan geliri olmayan vatandaşlar için kredi öderken işsiz kalmak oldukça zor bir durum. Üst üste 3 dönem ödenmeyen kredi borçları nedeniyle icralık olmak istemeyen tüketici ne yapmalı? Öncelikle bu, herkesin başına gelebilecek bir durum. Kazancınıza güvenip aldığınız araba için bankadan kullandığınız taşıt kredisi, geleceğinizi düşündüğünüz için aldığınız konut kredisi ya da bireysel ihtiyaçlarınız için aldığınız tüketici kredisi kredi borcunu öderken işsiz kalmak çok sık karşılaşılan bir durum. Kredi taksitleri genellikle uzun vadeli bir dönemi kapsadığından, yakın bir gelecekte neler olacağını kestirmek ya da önceden tahmin etmek oldukça zor. Peki, bu durumda ne yapmalı? Bankalar böyle durumlar için tüketiciye bir kolaylık sağlıyor mu?

Bazı bankalar, kişisel insiyatifini kullanarak kredi borcunu öderken işsiz kalan müşterileri için kredi ödemelerini belirli bir süre kadar dondurabiliyor. Ancak az önce de söylediğimiz gibi bu tamamen bankanın kişisel olarak verdiği bir karar. Dolayısıyla kredi çektikten sonra taksitlerini öderken işten ayrılmak durumunda kalan ve ek bir geliri olmayan tüketiciler için çok fazla bir seçenek de yok aslında. Ama son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir kavram var; ” kredi borcu yapılandırma”. Herhangi bir sebepten kredi borcunu ödemekte zorlanan, geciktiren ya da ödeyemeyen tüketiciler, yasal süreyi geçirip icralık olmamak için; daha düşük tutarda taksitler ve daha uzun vadeler ile borcunu yapılandırarak ödemeyi tercih ediyor. Böylece işe girene kadarki süreçte, daha uygun ödeme seçenekleri ile kredi borcunuzu yapılandırabilirsiniz. “Kredi borcumu öderken işsiz kaldım, ne yapmalıyım?” diyorsanız, siz de bu yolu tercih edebilirsiniz.

Aylık taksitleri düşüren ve kredi vadesini uzatan kredi borcu yapılandırma, daha fazla faiz ve daha yüksek bir geri ödeme tutarına neden olsa da, aylık daha düşük bir rakam ödeyerek borcunuzu daha kolay bir şekilde ödemenize olanak sunar. Buna ek olarak, bazı bankaların işsizlik sigortası seçeneği de bulunuyor. Banka kredisi kullanırken, kredinin borcu bitmeden işsiz kalabilme ihtimalini düşünen tüketiciler işsizlik sigortası yaptırarak, işten çıkarılma durumunda kredi borcu için işsizlik sigortasından yararlanabiliyor. Kredi ödeme güvencesi olarak da bilinen bu sigorta; kredi öderken işsiz kalırsam diye endişelenmek istemeyen tüketici için iyi bir alternatif sunuyor. Bordrolu çalışanların işsiz kalması durumunda, maksimum 6 taksit olacak şekilde krediniz ödenir. Sigorta süresi, kredi süresine göre 1 yıl ile 8 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Kredi ödeme güvencesi ya da kredi işsizlik sigortası için; Garanti Bankası, Akbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, Finansbank ve daha birçok bankayı tercih edebilirsiniz.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 17 Kasım 2016 - 6:17:14

Benzer Konular

Yukarı Çık