Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notum Düştü

Tüketicinin Findeks adresinden kredi notunu sorguladığında en sık karşılaştığı durumlardan biri de kredi notunun düşmesi. Bankalar, yapılan düzensiz kredi ödemeleri ve gecikmeler konusunda oldukça hassas davranıyor. Özellikle kredi kullandıysanız, ödemelerinizi mutlaka geciktirmeden yapmanız; kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihini geciktirmemeniz ve asgari tutarı ödemeyi alışkanlık haline getirmemeniz gerekiyor. Yine de borcun gününü geciktirmemek adına asgari tutarını da olsa kredi kartı borcunuzu mutlaka son ödeme tarihinden önce ödeyin. Kredi notum düştü diyen tüketicinin en çok yaptığı yanlışlardan biri de üst üste yapılan kredi başvurularıdır. Ödemelerinizi düzenli yapıyor olsanız bile, yeni bir kredi almak adına çok kısa bir süre içinde birkaç farklı bankaya üst üste kredi başvurusunda bulunmak da kredi notunuzu olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alır.

Bankacılık sektöründe yapılan bazı finansal yanlışlıklar, kredi notunuzu çok kısa bir süre içinde aşağı çekebilir. Bu da kredi kullanımından emlak sektörüne, taksitli elektronik alışverişe kadar günlük hayatınızda birçok sektörde sıkıntıya düşmenize neden olabilir. Kredi notunun düşmesi durumunda, bunun neden olduğunu bilmiyorsanız ilk yapmanız gereken gecikmiş bir borcunuzun olup olmadığını kontrol etmektir. Bu geciken kredi kartı borcu da olabilir, adınıza kayıtlı cep telefonu faturası da. Kredi ve kredi kartı ekstrelerini zamanında ödüyor olsanız bile, kullanıcısı olduğunuz operatörden taksitli telefon aldığınızda aylık faturaları zamanında ödememeniz ve birkaç dönem geciktirmeniz de kredi notunuza olumsuz yansıyacak faktörlerden biridir.

Banka borcunuzdan dolayı icralık olduysanız, aslında “kredi notum neden düştü?” diye düşünmenize de gerek yok. Borcunuzu gecikmeli de olsa yapıyor olsanız da, kredi notunuzu ilerleyen aylarda yükseltme şansınız vardır. Ancak borcunuzdan dolayı yasal takibe alınıp icralık olduysanız, kredi notunuz da muhtemelen sıfıra düşecek ve bu notu yükseltmesi de uzun bir süreç gerektirecek. Özellikle borcundan dolayı haciz işlemi başlatılan banka müşterilerinde, 5 yıllık süreçte kredi ya da kredi kartı almaları oldukça zorlaşır. Bazen ödemelerini düzenli yaptığı halde bazı banka müşterilerinin kredi notu düşebilir. Bu durumda diğer kriterlere de dikkat edilmelidir.

Örneğin mevcut gelirinizin borçlanma oranına göre düşük olması da kredi notunu etkileyen kriterler arasında. Eğer çok fazla kredi ve kredi kartı borcunuz varsa, kredi notunuz bu nedenle düşmüş olabilir. Bankanın size verdiği 5000 TL limitli bir kredi kartı varsa, bu kredi kartını kullanma durumunuz da kredi notunuzu etkiler. Örneğin kredi kartının tüm limitini her ay dolduran bir tüketici ile yarısını dolduran tüketicinin kredi notunda farklılık görülebilir. Kredi kartınızın limitini her zaman doldurmayın. Ödemelerini genellikle düzenli yapıyor olsanız da, kredi ve kredi kartı borçlanma durumunuz da kredi notunun düşmesine neden olabilir.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 19 Kasım 2016 - 12:17:08

Benzer Konular

Yukarı Çık