Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Düşük bir kredi notunuz varsa, ilerleyen dönemlerde yeni bir krediye ihtiyacınız olduğunda ya da ev, ofis kiralamak istediğinizde, kredi kartı almak istediğinizde ve hatta elektronik mağazalardan taksitli cep telefonu ya da elektronik eşya almak istediğinizde kredi notu karşınıza çıkacak. Türkiye ortalamasının altında ya da riskli gruplarda olan vatandaş için bu yazımızda kredi notu yükseltme tekniklerinden bahsedeceğiz…

1) Borçlarınızı Sıfırlayın 

Puanınızı yükseltmek için ilk olarak kredi ve kredi kartı borçlarınızı sıfırlamalısınız. Ancak burada önemli olan asgari tutarı değil, dönem borcunun tamamını ödemektir. Dönem borcunu kapattığınız kredi kartınızı bir sonraki dönemin ekstresi gelene kadar kullanmayın. Bu, kredi kartı kullanmadan da geçiminizi sağlayabildiğiniz anlamına gelecek ve kredi notunuz yavaş yavaş yükseliş gösterecektir.

2) İnternet Şubesini Kullanın 

Çağa ayak uydurun ve para transferi, fatura ödemeleri gibi işlemleriniz için bankanızın internet şubesini kullanın. Vadesiz hesabınızı ve kredi kartınızı internetten yapacağınız işlemlerde kullandığınızda, kredi notunuz da zaman içinde yükselecektir.

3) Kredi Kartınızın Limitini Arttırın 

Kredi kartınız için limit arttırım talebinde bulunun ama limitinizi tamamen doldurmayın. Kredi kartı limitinizin yükselmesi, kredi notunuza da olumlu yansıyacaktır.

4) Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu faturalarınızı elden yatırmak yerine, kredi kartınıza ya da vadesiz TL hesabınıza otomatik ödeme talimatı vererek faturalarınızı bu hesaptan yapın. Kredi notunuz düşükse, birkaç ay fatura ödemelerinizi otomatik ödeme talimatı verdiğiniz hesabınız ya da kredi kartınızdan yapmanız, kredi notu yükseltme teknikleri arasında yer alıyor.

5) Pasif Olan Hesaplarınızı Kapatın 

Kullanmadığınız hesaplarınız varsa onları kapatın. Kullanılmayan açık hesaplar, kredi notunuzu olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Açık ve kullanılmayan hesaplarınızı kapatmanızın kredi notunuza yansıması 2 ayı bulabilir.

6) Ödemeler Konusunda İstikrarlı Olun 

Kredi ve kredi kartı borçlarınızın ödemeleri konusunda istikrarlı olun. Kredi kartınızı son ödeme tarihinden önce ve mutlaka dönem borcunuzun tamamını yatırarak ödeyin.

7) Başvuruları Erteleyin 

Yeni bir kredi kartı ya da kredi başvurusu yapmadan önce bir süre geçmesini bekleyin. Sık aralıklarla yapılan kredi ve kredi kartı başvuruları, kredi puanının düşmesine neden olan faktörler arasında yer alıyor.

8) Kredi Kullanın 

Bankalarla ilişkinizi tamamen kesmek kredi notunuzun yükselmesini sağlamaz. Aksine düzenli bir banka müşterisi olursanız, düzenli olarak kredi ve kredi kartı kullanır ve ödemelerinizi de zamanında, aksatmadan yaparsanız bu durum kredi notunuza da yansıyacaktır.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 29 Kasım 2016 - 9:04:47

Benzer Konular

Yukarı Çık