Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama Öğrenme

Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen; bankacılık işlemlerinize dayanarak çeşitli analizler sonucu elde edilen kredi notu, artık her zamankinden daha önemli bir hal aldı. Kredi ve kredi kartı başvurularının yanı sıra; artık ev kiralarken, yeni bir iş yeri açarken ya da çeşitli elektronik marketlerin düzenlediği kampanyalar kapsamında kredisiz ve kefilsiz ürün alımlarında da kredi skoru karşımıza çıkıyor.

Kişinin kredili ürünlerde ödeme düzeni, kredi arayış sıklığı, bankacılık hizmetlerinden yararlanma sıklığı ve daha birçok faktöre bağlı olarak belirlenen kredi notunuz artık günlük hayatınızda da karşınıza çıkacak. Dolayısıyla kredi notunuzu bilmiyorsanız, öğrenmeniz, eğer düşük bir kredi puanınız varsa da onu mutlaka yükseltmeniz gerekiyor. Peki, kredi notu sorgulama nasıl yapılır? Bunun için tercih edebileceğiniz birkaç farklı yöntem var; bunlardan biri de Findeks.com adresinden kredi sorgulama yapmak. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz;

  • Findeks resmi internet adresine giriş yaptıktan sonra, eğer daha önce hiç sorgulama yapmadıysanız “Üye Ol” bağlantısına tıklayarak karşınıza çıkan sayfadan üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Artık 11 haneli T.C kimlik numaranız ve üyelik işlemi sırasında belirlediğiniz parola bilgilerini girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Karşınıza çıkan sayfada Findeks Kredi Notu bağlantısına tıklayın.
  • Risk raporunuzu da istiyorsanız +4,13 TL karşılığında “Risk raporumu da istiyorum” kutusunu tıklayarak toplamda 8,85 TL karşılığında hem kredi notunuzu öğrenebilir hem de risk raporunuzu alabilirsiniz.
  • Sözleşme öncesi bilgilendirme formunu da okuyup onayladıktan sonra “NOT AL” bağlantısına tıklayarak güncel kredi notunuza ulaşabilirsiniz.
  • Kredi notunuz bankalara kayıtlı cep telefonu numaranıza da mesaj olarak gönderilmektedir.

Findeks kredi notu sorgulama sayfasının yanı sıra, müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı ya da mobil bankacılık hizmetlerini kullanarak da notunuzu öğrenebilirsiniz. T.C no ile kredi öğrenmek için şu yazımızı da okuyabilirsiniz. Akbank müşterisi iseniz, Akbank Direkt uygulamasını kullanarak ücretsiz olarak kredi notunuza ulaşabilirsiniz. Başka bir banka kullanıyorsanız, internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra kredi bölümünden kredi puanınızı bankanızın belirlediği ücret karşılığında öğrenebilirsiniz. İş Bankası müşterisiyseniz, internet bankacılığı üzerinden kredi notu sorgulama işlemini şu adımları takip ederek yapabilirsiniz;

  • Müşteri numaranız ve cep anahtar şifreniz ile belirleyeceğiniz tek kullanımlık şifre bilgilerini tuşlayarak sisteme giriş yaptıktan sonra Kredilerim/Kredi risk raporu adımlarını takip ederek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bu sayfada karşınıza “Bankamız sisteminde anne adı kayıtlı olmadığından işleminizi gerçekleştiremiyoruz. Şubenize danışarak bilgilerinizi güncelleyiniz.” bilgilendirmesi çıkarsa, size en yakın İş Bankası şubesine giderek anne adı bilgilerinizi güncelleyebilir ve ardından internet bankacılığı üzerinden kredi notu sorgulama işleminizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. 

Birçok bankanın, kredi notu yüksek olan müşterilerine özel düşük faizli kredi kampanyaları bulunmaktadır. Siz de kredi notunuzu öğrenerek bu kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca yüksek bir kredi notuna sahip olmanız; ev ya da ofis kiralarken de işinize yarayacaktır. Artık gayrimenkul sahipleri de kiracılarından kredi puanını gösterir belge talebinde bulunuyor. Düşük bir kredi notu, hayatınızın birçok alanında sizi olumsuz etkileyebilir. O nedenle bir an önce kredi notu sorgulama işlemini yapmanızı öneriyoruz.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 7 Kasım 2016 - 2:43:46

Benzer Konular

Yukarı Çık