Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Renkleri

Kredi notu, bankalar ile müşterilerinin yapmış olduğu işlemler sonrasında merkez bankasına bildirimleri sonucu bizim için oluşturulan puanlardır. Kredi notumuzun düşük ya da yüksek olmasını yapmış olduğumuz ödemeler belirler. Kredi kartı ekstrelerimizi gecikmeli ve eksik yatırmamız kredi notumuzu düşürür, yine aynı şekilde kredi taksitlerimizi geciktirmemiz ve uzun süre ödeme yapmamamız hem kredi notumuz düşürür hem de takibe alınmamıza sebep olur.

Findeks Rengi Nedir?

Kredi rengimizin belirleyen en önemli faktör kredi notumuzdur. Öncelikle renkler ve puan karşılıklarından biraz bilgi verelim. Kırmızı renk kredi notu 0-699 arası, sarı renk kredi notu 699-1499 arası, Yeşil renk kredi notu 1499-1900 arası notlardır.

Kredi notu kırmızı olanlar çok riskli müşterilerdir. Bankalar kırmızı renkli müşterilere kredi vermezler. Sarı renk kredi notu olanlar için ise 1200 üzeri puanda olanlara bankalar kredi verirken problem çıkarmaz iken 1000 puan altındaki müşterilere bankalar kredi vermek pek istemezler. Kredi şartları isterler örneğin; kefil, ipotek ve ya teminat gibi. Bu sebeple sarı renkli müşteriler her iki kapsama da girmektedir. Sarı renkte belirleyici olan kredi notumuzdur.

Findeks Rengi Yeşil Nedir?

Kredi notu yeşil olanlar ise genellikle en rahat kredi kullanan müşterilerdir. Bankalar yeşil renkteki müşterilere kredi kullanırken hiç zorluk çıkarmazlar.

Kredi kullanan vatandaş sayısının oldukça yüksek olduğu şu dönemde bankalar için kredi puan ve renkleri oldukça kıymetlidir. Artık bizde kendi kredi notumuzu ve rengimizi internet üzerinden ve ya banka şubelerinden öğrenebiliyoruz. Bu sebeple kredi notumuz düşük ise notumuzu yükseltmemiz ileride oluşabilecek acil nakit ihtiyaçlarımızda kolay kredi sağlamımıza imkan tanıyacaktır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 23 Aralık 2015 - 10:00:45

Benzer Konular

Yukarı Çık