Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi notunu öğrenmek için Findeks sayfasını ziyaret eden ya da bankadan kredi notunun düşük olması nedeniyle yaptığı kredi başvurusu olumsuz değerlendirilen tüketicilerin en çok merak ettiği soru “kredi notu neye göre belirlenir?” oluyor. Siz de kredi notum neden düşük diye merak ediyorsanız, kredi notunun belirlenmesinde etkili olan faktörleri bu yazımızda bulabilirsiniz…

1)Borçların Ödeme Düzeni 

Kredi notunun belirlenmesinde %30’luk dilimi mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının ödeme düzeni oluşturuyor. Dolayısıyla kredi ve kredi kartı borçlarınızın gecikmesi, kredi notunuza da olumsuz yansıyor. Düşük limitli de olsa bir kredi kartınız varsa ve ödemelerinizi son ödeme tarihinden sonra yapıyorsanız, 1 gün dahi geciktirseniz bu durum kredi notunuza yansır. Ödemelerinizi gecikmeli yapmayı alışkanlık haline getirmeniz, kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Özellikle kredi borçlarının zamanında ödenmesi, kredi notunun belirlenmesi aşamasında önemli bir rol oynar. Eğer bireysel ihtiyaçlarınız için kredi kullandıysanız, miktarı ne olursa olsun ödemelerinizi mutlaka son ödeme gününden önce yapmalısınız. Son olarak kredi ve kredi kartı ödemelerinde yasal sürenin 90 gün olduğunu ve bu süreyi geciktirdiğinizde yasal takibe alınacağınızı da hatırlatalım. Ayrıca borcunuzdan dolayı icralık olmanız durumunda, isminiz kara listeye alınır ve kredi skorunuz da 0’a düşer.

2) Mevcut Borçlar ve Mevcut Hesap Durumu 

Mevcut borçlarınız gelirinize oranla yüksek bir tutarda mı? Findeks.com adresinde profilinizi ziyaret ettiğinizde, mevcut borç ve gelir durumunuzun birbirine oranını görebilirsiniz. Borçlarınızın çok yüksek olması da bankalar açısından risk oluşturur ve bu durum kredi skorunuza olumsuz yansır. Ayrıca banka hesabınızın olması, banka hesabınızda birikiminizin olması da kredi notunun belirlenmesinde önemli etkenlerden biridir. Bu ikilinin kredi notunuzu %20 oranında etkilediğini söyleyebiliriz.

3) Yeni Kredi Arayışı 

Yalnızca şubelerden yapılan başvurular değil; internetten ya da SMS ile yapılan kredi başvuruları da bankaların ortam sistemine yansır. Yeni bir kredi arayışında olmanız, bankalar tarafından bir risk olarak algılanır ve kısa süre içinde sık yapılan başvurular kredi notunuzu olumsuz etkiler. Kredi notunun belirlenmesinde en az bir üstteki madde kadar etkili olan yeni kredi arayışınızın olup olmaması, kredi notunuzu %20 oranında etkiler.

4) Güncel Kredi Kullanımı 

5 yıllık finansal geçmişinizde kullandığınız kredilerin sayısı da kredi notunuzun belirlenmesinde etkilidir. Sık sık kredi çeken ve ödemelerini düzenli yapan bir tüketiciyseniz, yeni kredi başvurularınızın olumlu değerlendirme şansını da arttırırsınız. Dolayısıyla mevcut kredi yoğunluğunuz, kredi notunun belirlenmesinde rol oynayan faktörler arasında yer alır.

5) Diğer Faktörler

Bu kriterlerin yanı sıra kalan %10’luk dilimi diğer faktörler oluşturmaktadır. Bu faktörlerin ne olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte; adınıza kayıtlı faturaların ödeme düzeni, kredi kartı kullanım düzeniniz, banka hesabınıza ya da kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz ve banka ilişkileriniz bu %10’luk dilimin içinde yer almaktadır.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 6 Kasım 2016 - 10:38:12

Benzer Konular

Yukarı Çık