Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Yapılan düzensiz kredi ve kredi kartı ödemeleri, kredi başvuru sıklığı, finansal durum ya da kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemeyi alışkanlık haline getirmek gibi faktörlere bağlı olarak düşen kredi notu; kredi başvurusu, emlak sektörü, elektronik mağazalardan kartsız, taksitli alışveriş gibi günlük hayatta birçok durumda karşımıza çıkıyor. Bankalar tarafından güvenirliğinizi temsil eden kredi notunuz düştüyse, onu yükseltmek için finansal alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz ve doğru bir bütçe planlaması yapmanız gerekiyor. Peki, kredi notu kaç ayda yükselir? Bundan bahsetmeden önce, kısaca kredi notunun nasıl yükseldiğine bir değinelim.

Kredi notunuz düşükse, öncelikle ilk yapmanız gereken mevcut borçlarınızdan kurtulmak ya da tamamını kapatamıyorsanız en azından borçlarınızı bir düzene sokmanız oldukça önemli. Kredi kartı borçlarınızı yapılandırmak, kredi notunuzu düşürebilir. O nedenle tek bir kredi kartı bırakmak üzere diğer kartlarınızın borçlarını kapatmalısınız. Bir sonraki dönemden itibaren kredi ve kredi kartı borçlarınızın son ödeme tarihini bir gün bile olsa geciktirmeyin. Kredi kartlarınızın asgari ödeme tutarını değil, dönem borcunun tamamını ödeyin. Çok acil lazım olmadıkça kartınızdan taksitli nakit avans çekmeyin. Sık sık yeni kredi ve kredi kartı başvuruları yapmayın. Çünkü tüm bunlar kredi notunuzu olumsuz etkileyebilir. Kredi notunun neye göre belirlendiğini detaylı bir şekilde şu yazımızdan da öğrenebilirsiniz “Kredi notu kaç ayda yükselir? ” sorusuna gelince, öncelikle 2, 3 ayda kredi notunuzu yükseltebileceğini söyleyen kişilere itibar etmeyin.

Kredi notunun yükselmesi, bir süreç, bir alışkanlık ister. Nasıl ki 1 ay yaptığınız gecikmeli ödeme puanınıza ciddi bir etki etmiyorsa, birkaç aylık bir süreçte de fazla bir yükseliş beklemeyin. Siz, kendi alışkanlıklarınızı gözden geçirin ve finansal durumunuzu revize edin. Kredi notunuz Türkiye ortalamasının altında ise, kredi başvurularınızın değerlendirilmesinde önünüze bazı engeller çıkabilir. Yukarıda bahsettiğim yazımızı okur ve orada yazdığımız maddeleri uygularsanız, 6 ay ile 1 yıllık süreçte kredi puanınızın ciddi bir artış gösterdiğini gözlemleyeceksiniz.

Tabi bu durumlar kredi ya da kredi kartı borçları nedeniyle yasal takibe alınmamış, bankalarla icralık olmamış ve kredi notu 0 olmayan kişiler için geçerlidir. Kredi notu, son 5 yıllık finansal durumunuza göre belirlendiğinden, sicilinizin bozuk olması durumunda, kredi notunun yükselmesi daha uzun bir süreç gerektirecektir. Bu sürecin ortalama 2 yıl olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce yasal takibe alınmamış ya da icralık olmamış bir tüketicinin kredi notunu yükseltmesi için 6 ay ile 1 yıllık bir süreç yeterlidir. Bu süreçte özellikle kredi ve kredi kartı borçlarının ödeme günleri konusunda hassas davranmanız oldukça önemli. Zaten ödemelerinizi düzene soktuktan 1-2 ay sonra bile kredi puanınızdaki yükselişi gözlemleyebilirsiniz.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 12 Kasım 2016 - 1:23:08

Benzer Konular

Yukarı Çık