Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Düşmesi

Kredi notumuzun yüksekliği çok önemlidir. Çünkü kredi notumuz bizim bankalardan kredi veya kredi kartı başvurularımızın onaylanmasını sağlayan bir değerdir. Eğer kredi notumuz düşük ise hiçbir banka bize kredi vermeyi kabul etmez çünkü bizim borçlarımızı ödeyemeyeceğimizi düşünürler. Ama bazı durumlarda bizim kredi çekmemizi engelleyebilir. Kredi notumuz yüksek ama devam eden borçlarımız var ve bu borçların aylık taksitleri bizim gelirimizin %45 ini kapsıyor ise başvurduğumuz kredi onaylanmayabilir. Kredi notunuzun düşük olmasının iki sebebi vardır. Birincisi kredi notunuzun oluşmamasından kaynaklanmaktadır. Yani siz bankalar ile hiçbir şekilde işlemlerinizin kredi kartı gibi kullanımınız olmamış ise kredi notunuz düşük olur. Çünkü oluşturulacak işlem yoktur. Kredi notunuzu yükseltebilmek için bir bankadan kredi kartı almak ve ödemelerimizi düzenli yapmaktır. Bir süre sonra kredi notunuz oluşmaya ve yükselmeye başlayacaktır.

Kredi Notu Düşmesi Ne Demek?

kredi notum düşük

kredi notum

İkincisi ise, var olan borçlarınızı zamanında ödemediğinizden kaynaklanan bir kredi notu düşmesidir. Çünkü siz ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız bu Merkez Bankası tarafından belirlenir sizin kredi notunuzun düşmesini sağlar. Hatta borçlarınızdan dolayı hacizlik iseniz, zaten bu durum sizin hiç bir şekilde kredi çekemeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Tabi borçlarınızı kapatmadığınız sürece. Bir de önemli bir ayrıntı vardır. Kredi kartlarınızın sürekli minimumlarını ödüyor olmanız. Çünkü her ay gelen ekstrayı değil, borcunuzun minimumunu ödemek de sizin kredi notunuzu etkilemektedir. Belki düşmesine sebep olmayabilir ama kredi notunuzun yükselmesini de kesinlikle engellemektedir.

Belki çoğu kişi ben bu ay ödedim minimum da olsa, bir problem çıkmaz diye düşünüyor olabilir. Ama bu sizin için iyi bir şey değil. Çünkü hem kredi kartınıza yatırdığınız paranın büyük bir kısmı faize gitmektedir hemde kredi notunuzu etkilemektedir. Kredi notunuzun her daim yüksek olmasını sağlamak için bankalar ile olan işlemleriniz sonucundaki borçlarınızı düzenli ödemektir. Düzenli ödemeleri olan kişilerin kredi notundan hiçbir sorun gözükmez. Çünkü her ay biraz daha yükselmektedir. Kredi notunun güncellenmesi her ayın ikinci haftası yapılmaktadır. Bu nedenle kredi notunuzun kısa zamanda yükselmektedir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 12 Haziran 2016 - 8:27:34

Benzer Konular

Yukarı Çık