Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Az Riskli Ne demek?

Günümüzde hepimiz için kredi notu artık çok önemli. Bankadan ev kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi veya kredi kartı gibi ihtiyaçlarımızı karşılamak için, bankaların ilk önce baktıkları bir not. Peki kredi notu nasıl oluşur? İlk önce bunu bilmemizde yarar var. Kredi notu, sizin bankalarla olan işlemleriniz de düzenli veya düzensiz ödemelerinizden oluşan, merkez bankası tarafından belirlenen kişisel bir nottur. Yani, sizden kredi talebinizden önceki bankalarla olan ödemelerinize bakılır. Daha önce çektiğiniz krediyi veya kullandığınız kredi kartlarının ödemelerini düzenli yapmadığınız taktirde kredi notunuz düşük olur. Düzenli ise zaten yüksek olur. Ama bunun unutmayın ki, bankalarda hiç bir şekilde çalışmayan birisinin kredi notu olmaz. Çünkü banka geçmişiniz yok ki, kredi notunuz oluşturulsun.

Kredi Notu Anlamları Nelerdir?

kredi notu anlamı

kredi notu anlamı

Yüksek kredi notu, düşük kredi notu anlamları nasıldır? İlk önce az riskli kredi notu ne anlama gelmektedir. 700-1100 puan arasında olan kredi notlarıdır. Bu aralıkta ki kredi notları, ödeme zorlukları çeken, yüksek kredi başvuruların da red alabilecek gruptur. Yada banka kendini daha güvence altına almak isteyeceği bir gruptur. Güvence olarak ta ipotek yada kefil olarak isteyebilir. Yani bir teminat karşılığında bankalar kredinizi vermeyi kabul edebilir. Bu kredinizi yükseltmek için biraz daha bekleyip, ödemelerinizi daha düzenli hale getirerek yapabilirsiniz. Bankalar da bu düzenli ödemelerinizi görüp sizin kredi notunuzu yükselteceklerdir.

700 ünün altına da olanlar için hiç bir şans yoktur. Bu kişiler ödemelerinde hacizlik olan insanlardır ki banka bu kredi notuyla kredi vermeye asla yanaşmazlar.

kredi skorunuz

kredi skorunuz

En yüksek kredi notu ise; 1400 ve üzeri olanlardır. Bu kredi notuyla bir çok bankadan istediğiniz miktarda kredi çekebilirsiniz. Aslında, işte bütün bunları düşünerek, yani ilerler de ki ihtiyaçlarınızı düşünürsek, ona göre ödemelerimizi aksatmadan yapmak sizin yararınıza  olacaktır. Yoksa kredi notunuzu yükseltmek için, ihtiyacınızı da ertelemiş olabilirsiniz. Ayrıca ilerleyen zamanlar da kredi notu sadece bankalarda önemli olmayacak. Bir çok alışverişlerimizde bile karşımıza çıkabilir. Her konuda bize engel teşkil edebilir. Yani bizim diploma notumuz gibi önemli olabilir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 23 Mart 2016 - 9:18:05

Benzer Konular

Yukarı Çık