Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartına Taksit Sayısı Arttırıldı

Ekonomiyi canlandırmak adına yapılan yeniliklerden biri de kredi kartı taksit sayılarına getirilen artış oldu. Geçtiğimiz yıllarda tüketicinin daha uzun süre borçlanmasını engellemek adına yapılan düzenleme ile birlikte 9 aya düşürülen taksit sayısı yeniden 12 aya çıkarıldı. Mağazalardan, elektronik marketlerden ya da fiyatı bütçeyi aşan herhangi bir ürün alımında 9 taksit sınırlandırması, çoğu zaman vatandaşın bütçesini zorluyor ve alışverişten vazgeçiriyordu. Ekonomiyi canlandırmak için kredi kartına taksit sayısı 12 aya çıkarıldı. Böylece ithal oranı yüksek olmayan ürünlerde taksit sayısı arttırılmış oldu. Hem kredi kartları hem de kredilerde yapılan çalışmalar ile birlikte her iki kredili üründe de tüketicinin daha avantajlı konuma geçmesi sağlanacak. Kredi kartlarında yeni bir dönem başlatan arttırılan taksit sayısında tek şart, ithal olmayan ürünler olması. Dolayısıyla cep telefonu, market, restoran, akaryakıt ve gıda harcamalarında taksit yasağı ve elektronik mağazaları ile mücevher mağazalarında 6 taksit sınırı hala devam ediyor.

Eylül sonunda yapılan bu düzenlemeler ile hem kredi kartı taksitleri hem de borcunu ödeyemeyen tüketici için borcunu daha uygun taksitlerle ödeme şansı sunuldu. Ayrıca ihtiyaç kredilerinde 36 ay ile sınırlandırılan vade sayısı da 48 aya çıkartıldı. Tüm bu gelişmelerin ekonomiyi canlandırması bekleniyor. Kredi kartı borcu olanlar için yapılandırma süresi 72 ay olurken, kredi kartına taksit sayısı 12 ay oldu. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalar, mobilya ve televizyon alışverişlerinde kredi kartını kullanmak isteyen tüketici, bundan böyle 12 aya kadar taksitlendirme yapabilecek. Bilgisayar ve diğer elektronik eşya alımlarında bu süre hala 6 taksit ile sınırlı. Hem kredi kartına taksit sayısı, hem tüketici kredileri hem de borç yapılandırmalarıyla ilgili yapılan bu düzenlemeler tüketicinin yüzünü az da olsa güldürecek.

Kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerle ilgili sınırlandırmaları esneten bu yeni düzenleme ile mal ve hizmet alımlarının yanı sıra; kredi kartından taksitli nakit avans çekmek isteyen tüketici için de taksit sayısı 9 aydan 12 aya çıkarılmış oldu. Telefon ve market alışverişleri için hala taksit seçeneği yokken, sağlık harcamaları, tatil masrafları ve havayolu şirketlerinde taksit sayıları aynı kaldı. Tüm bu düzenlemelerin yanı sıra, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için de konut kredilerinde peşinat oranı düşürüldü. Düzenleme öncesinde konut kredisi ile ev sahibi olmak için konutun ekspertiz değerinin %25’i oranında peşinat gerekirken, düzenleme ile birlikte bu rakam %20’ye düşürüldü.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 16 Kasım 2016 - 12:31:12

Benzer Konular

Yukarı Çık