Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Harcama Yapılmış

Hepimizin kurtarıcısını çantamızda yada cüzdanımızda taşıdığımızı biliyoruz değil mi ve ismi de ne kredi kartı. Yeri gelir eşimizden, annemizden, babamızdan bile saklarız şifresini çünkü biliriz ki işin sonunda ödemeyi yapacak olan bizleriz. Bu nedenle ona gözümüz gibi bakar, kimsenin göremeyeceği yerlere  koyarız. Ancak düşmanı her zaman yakında aramamak lazım artık bu dolandırıcılığı meslek haline getirmiş ve bundan türlü kazanç sağlayan kişiler var.

Kişinin haberi olmadan kredi kartından harcama yapmak çoğunlukla internet üzerinden oluyor.Güvenli olmayan sitelerden yaptığınız alışverişin sonrasında işin sonunda size daha pahalıya mal olarak geri dönebiliyor neden mi çünkü alışveriş yaptığınız site yada buradan bilgilerinizi kolaylıkla alabilecek kişiler bilgilerinizi kopyalayarak kartınızla sizin adınıza alışveriş yapıp nakit çekim yapabiliyor. Eğer internet üzerinden alışveriş yapacaksanız 3D Secure yani Uluslar arası güvenlik platformu tarafından geliştirilen güvenli alışveriş sistemini tercih ederek yapmanız gerekmekte.

Çalışma esası; sanal ödeme gerçekleşirken kredi kartı sahibinin kayıtlı cep telefonuna onay mesajına cevap vermesi takdirde gerçekleşiyor. Eğer bu sistem kullanılmadan bilginiz dışında bir harcama yapılmış ise bankanızı aramanız veya banka şubenize gitmeniz gerekmektedir. Kartınızı kullanıma kapattırdıktan sonra ‘charge back’ prosedürü işlemeye başlıyor yani yapılan harcamaya itiraz. Bankanın isteği doğrultusunda itiraz formu dolduruyorsunuz.

Ödeme yapılan yer ile banka iletişime geçiyor fatura yada benzeri evraklar isteniyor eğer firma bu evrakları vermez ise para size iade ediliyor. İnternet üzerinden kredi kartı kullanıp harcama yapacak iseniz güvenli sistemle yapıp bu işi profesyonel yapan internet siteleriyle yapmanızı tavsiye ederim.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 24 Şubat 2016 - 8:12:56

Benzer Konular

Yukarı Çık