Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

KREDİ KARTIM KOPYALANDI NE YAPMALIYIM ?

Ülkemizdeki yaklaşık 57 milyon kredi kartı kullanıcısının korkularından biri olan kart kopyalama işlemi son zamanlarda kredi kartı sahtekarlarının sık kullandığı bir yöntem.

Genellikle çalıntı kartlar ve posta sırasındaki kartları ele geçiren dolandırıcılar tarafından yapılan kart kopyalama sahtekarlığının kartların bilgileri birebir aynı olarak kullanıldığı için ortaya çıkması da zor oluyor. Dolandırıcıların kart bilgilerine ulaştıkları bir diğer yöntem de internet oluyor. Bu sebeple yetkililer her internet sitesinde özel kart bilgilerini paylaşmamızı önemle vurguluyorlar.

Kart tacirleri kopyalama yöntemini alışveriş yapan kart kullanıcılarının kartlarını müşteri fark etmeden encoder denilen bir cihazdan geçirip kopyalıyor. Kopyalanan bu bilgiler bu işlemler için üretilen başka bir kart üzerine aktarılıyor ve dediğimiz gibi karttaki bilgiler tamamen gerçek olduğu için bu sahtekarlığın ortaya çıkması oldukça zor oluyor.

Kredi Kartım Kırıldı Ne Yapmalıyım?

Size yapılan bu kredi kartı dolandırıcılığını ekstrenize gelen size ait olmayan harcamalardan anlayacaksınızdır. İlk yapmanız gereken müşteri temsilcisini aramak ve kayıp çalıntı kart bölümünden kısa yolla banka temsilcisine bağlanmak olacaktır. Kartınızı iptal ettikten sonra yapılan harcamalardan kesinlikle sorumlu olmazsınız. Bankanın size göndermiş olduğu itiraz formu ile birlikte yaptığınız suç duyurusunu da bankaya bildirmeniz gerekmektedir.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 24 Aralık 2015 - 10:21:58

Benzer Konular

Yukarı Çık