Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı ve Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Tüketiciler bankalardan kredi kullandıkları zaman (ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi vs.) kredilerini almadan önce talep ettikleri paradan bankalar tarafından çeşitli kesintiler yapılmaktadır. Dosya masrafı adı altında yapılmakta olan bu kesintilerin içeriğinde ekspertiz ücreti, dosyanın komisyon masrafı veya kredi izleme masrafı adı altında geçmektedir. Bankaların bu kesintileri yaparken haklı olması ve makul sebeplere dayanarak kesinti yapmaları gerekmektedir.

İlgili: Dosya Masraf Ücretini Geri Almak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Daha önce çekmiş olduğumuz kredilerden banka tarafından alınan dosya masraflarının geri alınması son zamanlarda tüketicilerin sıklıkla başvurduğu bir yoldur. Oldukça basit olan bu işlem için izlemeniz gereken yol ile ilgili size bazı önerilerde bulunacağız.

Öncelikli olarak bankadan daha önce kredi çekmiş olduğunuza dair bir dekont yada belge almanız gerekmektedir. Bu belgede aynı zamanda ödeme planınız da yer almaktadır. Fakat bankalar bu dekontu vermek zorunda olmalarına rağmen bize bazı zorluklar çıkarmak da ve bu dekonttan da bir ücret talep etmektedirler. Fakat unutmamamız gerekir ki bu yasal değildir sonrasında bu tahsil edilen ücreti de geri alma hakkımız vardır.

Sonrasında ise banka masrafı iade dilekçesi hazırlamamamız gerekmekte ve hazırladığımız bu dilekçeyi, bankadan aldığımız belge ya da dekontla birlikte ilgili kuruluşa vermemiz gerekmektedir. Eğer daha önceden almış olduğumuz kredi miktarı üç bin TL’nin üstünde ise Tüketici mahkemelerine, almış olduğumuz kredi üç bin TL’nin altında ise Tüketici hakem Heyetine başvurarak işlemlerimizi başlatabiliriz. Yapacağımız bu başvurular sonucunda kesinlikle bir ücret ödememiz gerekmemektedir.

Başvurumuzu yaptıktan sonra 3 aya kadar varan bir süre içinde tarafımıza bir yanıt gelmesini beklememiz gerekmektedir. Bu süre bazı durumlarda da daha da uzayabilmektedir. Dosyamız sonuçlandıktan sonra ise ilgili bankaya giderek itiraz etmemiz gerekmektedir. Bazı bankalar maalesef zorluk çıkararak ödeme yapmak istememektedirler. Böyle bir durumda karşılaştığımız zaman elimizdeki Tüketici hakem heyeti ya da Tüketici mahkemelerinden almış olduğumuz karar ile birlikte icraya başvurmamız gerekmektedir. İcra bankaya ödeme emri gönderecek ve sonrasında ise 7 iş günü içerisinde dosya masrafı tarafımıza iade edilecektir. Aksi durumda ise haciz işlemi başlatılacaktır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 27 Kasım 2016 - 1:02:05

Benzer Konular

Yukarı Çık